روحانی در گفتگو با مرکل و مکرون از بسته پیشنهادی اروپا انتقاد کرد
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در دو مکالمه تلفنی جداگانه با آنگلا مرکل و امانوئل مکرون، از پیشنهادهای اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای انتقاد کرده و آنها را ناکافی دانسته است.

او پیشنهادهای اروپا را "تعهدات کلی" دانسته و خواهان "راهکار عملیاتی" و "دارای زمان‌بندی" شده است.

آقای روحانی در عین حال نسبت به نتیجه‌بخش بودن مذاکرات روز جمعه اظهار امیدواری کرده است.

قرار است روز جمعه، ۶ ژوئیه (۱۵ تیر) وزیران خارجه آلمان، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه، همراه با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با مقام‌های ایرانی مذاکراتی داشته باشند.

ایران می‌گوید اگر منافعش از طرف اروپا تضمین نشود، ادامه برجام ممکن نیست. اتحادیه اروپا و قدرت‌های اروپایی در ماه‌های اخیر در مواضعشان بر حفظ برجام تاکید دارند، اما مشخص نیست چه طور می‌خواهند مانع از اثرگذاری تحریم‌های آمریکا بر تجارت با ایران شوند.

به گزارش پایگاه رسمی ریاست جمهوری ایران، حسن روحانی، به آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، گفته است: "متاسفانه در بسته پیشنهادی ارائه شده راهکار عملیاتی و شیوه مشخصی برای ادامه همکاری‌ها وجود نداشت و یک سری تعهدات کلی در حد بیانیه‌های سابق اتحادیه اروپا عنوان شده بود."

آقای روحانی به امانوئل مکرون، همتای فرانسوی خود نیز گفته است: "بسته پیشنهادی اروپا درباره ادامه روند همکاری‌ها در برجام دربرگیرنده همه خواسته‌های ما نیست."

بر همین مبنا آقای مکرون و خانم مرکل از پایبندی خود به تعهداتشان و حفظ برجام گفته‌اند و بر ضرورت ادامه گفتگوها تاکید کرده‌اند.

با اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای شماری از شرکت‌های اروپایی که قراردادهایی برای سرمایه‌گذاری و تجارت در بازار ایران داشتند اعلام کردند که فعالیت‌هایشان در ایران را متوقف می‌کنند.

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.