شمار «بازداشت‌شدگان» گردهمایی قلعه بابک «به بیش از ۵۰ نفر رسید»
به گزارش برخی وبسایت‌های خبری و حقوق بشری، شمار فعالان مدنی که در روزهای اخیر در آستانه گردهمایی سالانه قلعه بابک در استان آذربایجان شرقی، در شمال غربی ایران بازداشت شده‌اند به «بیش از ۵۰ تن» رسیده است.

به نوشته وبسایت «هرانا» که خبرهای حقوق بشری را بازتاب می‌دهد، «بازداشت‌های گسترده به خصوص در استان‌های آذربایجان و اردبیل» روی داده است.

رادیوفردا به طور مستقل قادر به تایید این بازداشت ها نیست.

«قلعه بابک» دژی به جامانده از دوران ساسانیان است که بالای کوهی در نزدیکی شهر کلیبر، در استان آذربایجان شرقی، واقع شده است.

در سال‌های اخیر شماری از فعالان ترک و آذری هرساله در میانه تیرماه، با حضور در این قلعه ضمن برپایی جشن‌ها، مطالبات اجتماعی و قومی خود را مطرح می‌کنند.

در هفته‌های اخیر شماری از وبسایت‌های خبری گزارش داده بودند که فعالان مدنی منطقه بازداشت، احضار یا تهدید شده‌اند. همچنین در دو روز گذشته گزارش‌هایی مبنی بر برپایی ایست‌های بازرسی متعدد در مسیرهای منتهی به این قلعه منتشر شده بود.

وبسایت هرانا با اشاره به این که تازه‌ترین بازداشت‌ها روز پنج‌شنبه با دستگیری ۱۲ تن در شهرهای اردبیل، اهر، تبریز، خلخال و مشکین‌شهر روی داده، گزارش کرده است که این افراد «توسط مأموران اداره اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند».

بنابر همین گزارش، سلیمان کاظمی، مهدی دوستدار، میلاد اکبری، عباس خدایاری و سینا ارشادی، برخی از شماری از تازه‌ترین بازداشتی‌ها در شهرهای مختلف هستند.

از سوی دیگر کاربران شبکه‌ها اجتماعی با انتشار تصاویر و ویدئوهایی گفته‌اند که مراسم جشن و آیین‌های سنتی شامگاه پنج‌شنبه و جمعه در قلعه بابک و محوطه اطراف آن برگزار شد.

وبسایت هرانا همچنین گزارش داده است که چند تن از بازداشتی‌های هفته‌های اخیر در روزهای گذشته آزاد شده‌اند.

تجمع سالانه در قلعه بابک پیش از این نیز با بازداشت‌هایی همراه بوده و چند هفته پیش نیز دادگاه تجدید نظر آذربایجان شرقی حکم نهایی سه تن از بازداشت‌شدگان سال قبل را صادر کرد.

بر اساس رأی صادرشده، مرتضی پروین، میلاد اکبری و اکبر جهانگیری به اتهام «اخلال در نظم عمومی» به «پرداخت جزای نقدی جایگزین حبس چهار ماهه» و «۴۰ ضربه شلاق» محکوم شدند.

منابع: وبسایت هرانا، شبکه‌های اجتماعی و رادیوفردا/ ج./ ف. دو.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.