رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: بسته اروپا کلی‌‌گویی است
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، بسته پیشنهادی اروپا در مورد برجام را «کلی‌گویی» دانست و گفت این کمیسیون گزارشی از این بسته ارائه خواهد داد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه روز یکشنبه، ۱۷ تیر، در گفت‌وگو با ایسنا درباره بیانیه پایانی کمیسیون مشترک برجام که روز جمعه در وین صادر شد، گفت: «با توجه به این که هنوز جزئیاتی از بسته پیشنهادی ذکر نشده است بر اساس بیانیه کمیسیون مشترک برجام می توان گفت... بسته شامل یک سری توصیه‌هاست که آن هم دو ضعف اساسی دارد؛ یعنی زمان بندی، کمیت، مصداقی بودن و تضمین‌های لازم ندارد.»

وزیران خارجه چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا و آلمان و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه روز جمعه پس از نشست با وزیر خارجه ایران در وین بیانیه‌ای در ده بند برای حمایت از برجام و محورهای همکاری‌های این کشورها با ایران صادر کردند.

با این حال یک شب پیش از این نشست، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در گفت‌وگوی تلفنی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، بسته پیشنهادی اروپا برای حفظ برجام را «مایوس‌کننده» خواند و گفت این بسته «تعهدات کلی در حد بیانیه‌های سابق اتحادیه اروپا» است.

این نکته‌ای است که رئیس جمهور ایران در اظهار نظری تازه که روز شنبه منتشر شد مورد تاکید قرار داده و می‌گوید: «کشورهای اروپایی، اراده سیاسی برای ادامه همکاری‌های اقتصادی بر اساس توافق هسته‌ای برجام دارند؛ ولی تحقق این امر، نیاز به برداشتن گام‌های عملی و اتخاذ تصمیمات اجرایی مشخص دارد.»

آن طور که پایگاه خبری ریاست جمهوری ایران نقل کرده، صدراعظم آلمان در پاسخ به حسن روحانی گفته بود که در زمینه جزئیات، مذاکرات باید ادامه پیدا کند.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با متهم کردن کشورهای اروپایی به وقت‌کشی در طول سال‌های گذشته گفت: «این بیانیه پر از کل‌گویی و تعهدخواهی است. ما منتظر جزئیات بسته‌ پیشنهادی هستیم.»

این نماینده اظهار داشت وزارت خارجه ۲۶ تیرماه گزارش دوره‌ای خود از برجام را تقدیم کمیسیون امنیت ملی می‌کند و این کمیسیون هم بر اساس آن گزارش خود درباره برجام را ارائه می‌دهد.

تبعات خروج آمریکا از برجام و بسته پیشنهادی اروپا به گفته حشمت‌الله فلاحت‌پیشه از محورهای عمده گزارش کمیسیون امنیت ملی خواهد بود.

نماینده سابق ایران در ژنو: اروپایی‌ها پس از تهدید روحانی بسته را عوض کردند

در همین حال علی‌ خرم، نماینده پیشین ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل، در مصاحبه با سایت انتخاب می‌گوید اروپایی‌ها در آخرین لحظه بسته پیشنهادی خود را به خاطر تهدید حسن روحانی برای بستن تنگه هرمز عوض کردند.

علی خرم گفت: «همین داستان تهدیدی که آقای روحانی سهوا یا عمدا مطرح کردند، نگرانی‌های اروپا را تا حدی افزایش داد؛ تا جایی که وزیر خارجه فرانسه گفت ابدا هیچ گاه نباید سلاح هسته‌ای به دست ایران بیفتد که مثلا تهدید کند تنگه هرمز را می‌بندم.»

این دیپلمات سابق افزود: «آن متنی که اروپایی‌ها به صورت غیررسمی داده بودند، موارد بسیار مثبتی به نفع ایران داشت. اما در آخرین لحظات آن را عوض کردند. این گونه که می‌گویند هم چین در این موضوع موثر بوده، هم روسیه، هم اتحادیه اروپا.»

هنوز هیچ مقام رسمی جمهوری اسلامی در این باره اظهار نظر نکرده و رادیوفردا هم به طور مستقل قادر به تایید شنیده های آقای خرم نیست.

حسن روحانی در سفر هفته گذشته خود به سوئیس گفته بود که اگر ایران نتواند نفت خود را صادر کند هیچ کشور دیگری هم نمی‌تواند از خلیج فارس نفتش را صادر کند. این اظهارات با حمایت فرماندهان سپاه روبرو شد.

منابع: خبرگزاری های ایسنا، ایرنا و انتخاب و پایگاه خبری ریاست جمهوری/ ح. ر./ ف. دو.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.