سفیر ایران حضور بازرسان آژانس در دانشگاه ها را تایید کرد
کاظم غریب‌آبادی، سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی حضور بازرسان آژانس در برخی از دانشگاه های ایران را تایید کرده است.

آقای غریب آبادی گفته این حضور بر اساس مفاد پروتکل الحاقی است که ایران اجرای آن را بر اساس توافق جامع هسته ای با قدرت های جهانی پذیرفته است.

سفیر ایران در آژانس می گوید "تمامی کشورهایی که به نوعی پروتکل الحاقی را پذیرفته و اجرا می‌کنند، باید تمامی فعالیت‌های تحقیق و توسعه مرتبط با چرخه سوخت هسته‌ای از جمله فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقی را به آژانس اظهار کنند".

او گفته در برخی موارد از آنجا که اساتید دانشگاهی نتایج تحقیقات خود را در قالب مقالات در ژورنال‌های معتبر علمی جهانی، کنفرانس‌ها یا سمینارها منتشر می‌کنند، آژانس از این طریق نیز از کشور مربوطه، در صورتی که آن فعالیت باید اظهار می‌شد، سئوالاتی را مطرح یا درخواست دسترسی می‌کند".

آقای غریب آبادی گفته "برخی دسترسی‌ها در این چارچوب و بر اساس تصمیمات سطوح عالیه نظام انجام می‌شوند".

او گفته "این‌گونه نیست که برخی دسترسی‌ها صرفا از جمهوری اسلامی ایران انجام شوند. از آنجا که ایران پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه اجراء می‌کند، از این‌رو به الزامات آن نیز پایبند است".

برخی از دانشگاه های ایران پیش از این در برخی از برنامه های تحقیقاتی مرتبط با برنامه اتمی ایران، فعالیت داشته اند.

در روزهای اخیر گزارش هایی از حضور بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در برخی از دانشگاه های ایران از جمله دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه علم و صنعت منتشر شده بود.

شماری از دانشجویان بسیجی به حضور بازرسان آژانس در دانشگاه های ایران اعتراض دارند.

منصور غلامی، وزیر علوم ایران هفته گذشته دو روز پس از حضور بازرسان آژانس در دانشگاه های علم و صنعت، گفته بود حضور بازرسان با مجوز شورای عالی امنیت ملی بوده اما چون بدون هماهنگی با وزارت علوم بوده و گزارشی هم از دانشگاه به وزارت علوم نیامد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، "از این رو این مسائل به‌وجود آمد".

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.