روحانی: سرنگونی و تجزیه ایران از جمله سیاست‌های آمریکا است
حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران سرنگونی و تجزیه کشورش را از جمله سیاست‌های اصلی آمریکا علیه ایران خوانده و به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در این مورد هشدار داده است.

آقای روحانی در سخنانی در جمع دیپلمات‌های وزارت امور خارجه، تسلیم شدن یا مقاومت را دو راه پیش روی ایران دانسته و "سخن گفتن" با آمریکا را به معنای "تسلیم و پایان دستاوردهای" ایران خوانده است.

این سخنان رئیس‌جمهوری ایران یک روز پس از تمجید آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران از مواضع اخیر آقای روحانی صورت می‌گیرد.

آقای روحانی، صلح با ایران را "مادر صلح ها" و جنگ با ایران را "مادر جنگ‌ها" خوانده و گفته است کشورش نمی‌پذیرد مورد تهدید قرار بگیرد.

رئیس‌جمهوری ایران توافق هسته‌ای ایران را تصمیم "یکپارچه" ارکان نظام خوانده و گفته است آمریکا این هدف را دنبال می‌کرد که ایران را به نقض برجام وادار کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا که پیش از ریاست‌جمهوری از منتقدان برجام بود، اخیرا از این توافق خارج شد.

سیاست دولت آمریکا پس از خروج از برجام، اعمال تحریم‌های جدید و بازگرداندن تحریم‌های قبلی بوده که این اقدام روی اقتصاد ایران تاثیر منفی گذاشته است.

حسن روحانی در سخنان خود گفته است ایران در این وضعیت، "هوشمندانه" عمل کرده است.

رئیس‌جمهوری ایران گفته است آمریکا در تلاش برای "خسته کردن" ملت ایران است و "سرنگونی، تجزیه، تحریم و تضعیف" سیاست‌های اصلی آمریکا علیه جمهوری اسلامی است.

آقای روحانی گفته است ایران خواهان "بهترین روابط" با همسایگان خود است. او گفته است در "شرایط جدید" به دنبال "اصلاح" روابط با عربستان، امارات عربی متحده و بحرین است.

رئیس‌جمهوری ایران مشخص نکرده که این اصلاح روابط به چه شکل خواهد بود. عربستان و بحرین روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرده و امارات در سطح کاردار با ایران رابطه دارد.

این سه کشور از سیاست‌های دولت دونالد ترامپ علیه ایران استقبال می‌کنند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.