طرح استیضاح ظریف 'از حد نصاب افتاد'
یک نماینده مجلس ایران که عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی است، گفته است که تعداد امضاهای طرح استیضاح محمدجواد ظریف به از حد نصاب افتاده است.

علیرضا رحیمی به خبرگزاری ایسنا گفته تعدادی از نماینده‌هایی که این طرح را امضا کرده بودند، امضاهای خود را پس گرفتند و اکنون طرح استیضاح ۹ امضا دارد.

مطابق آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تعداد امضاهای مورد نیاز برای استیضاح وزرا ۱۰ امضا است. در صورتی که طرح استیضاحی با دست کم این تعداد به هیات رئیسه ارائه شود اما با پس گرفتن امضاها، رقم آن به کمتر از ۱۰ کاهش پیدا کند، طرح از حد نصاب افتاده و منتفی تلقی می شود.

طرح استیضاح وزیر خارجه ایران هفته گذشته در یازده بند به هیات رئیسه مجلس تحویل داده شده بود.

این طرح چند روز پس از اظهارات آقای ظریف درباره وجود پولشویی گسترده در جمهوری اسلامی ایران آماده شده بود.

کمتر از یک ماه پیش (دوشنبه ۱۲ نوامبر)، آقای ظریف در گفت و گویی ویدئویی با وب سایت خبرآنلاین گفته بود در ایران "خیلی‌ها از پولشویی منفعت می‌برند" و "آنجاهایی که هزاران میلیارد پولشویی انجام می‌دهند حتما آنقدر توان مالی دارند" که برای "تبلیغات و فضاسازی" علیه قوانین ضد پولشویی، "ده‌ها یا صدها میلیارد" هزینه کنند.

پس از طرح استیضاح هم آقای ظریف از اظهاراتش درباره پولشویی در ایران دفاع کرد و آن را یک واقعیت صریح خواند.

صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه از منتقدان اصلی اظهارات ظریف درباره وجود گسترده پولشویی در جمهوری اسلامی ایران بود
صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه از منتقدان اصلی اظهارات ظریف درباره وجود گسترده پولشویی در جمهوری اسلامی ایران بود

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، اظهارات آقای ظریف را "فرو کردن خنجر به قلب نظام" دانست و گفت مقامات "سخنان مجمل و دوپهلویی بر زبان نیاورند که موجب سوء استفاده دشمنان شود."

پس از آن حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مجلس، استیضاح آقای ظریف را طراحی کرد و تعدادی از نمایندگان مجلس آن را امضا کردند.

در ماه های اخیر صحنه سیاسی ایران شاهد اختلافات گسترده‌ای بر سر پیوستن به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم سازمان ملل و دیگر مقررات بین المللی ضدپولشویی بوده است.

امامان جمعه، چهره‌های حکومتی، فرماندهان سپاه و جمعی از نمایندگان مجلس که در صحن علنی هم طوماری علیه این کنوانسیون امضا کردند، از مهمترین مخالفان کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم هستند و می گویند الحاق به این مقررات ممکن است باعث قطع شدن کمک های ایران به حزب الله لبنان و سایر گروه های مشابه در منطقه شود.

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.