سفر وزیر خارجۀ ایران به هند: مدیریت بندر چابهار برای دهلی نو بسیار مهم است
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که همراه با یک هیأت سیاسی اقتصادی به هند رفته است، با وزیر حمل و نقل این کشور گفتگو کرد. یکی از موضوعات مهم گفتگو، مشارکت هند در توسعۀ بخشی از بندر و منطقۀ آزاد تجاری و صنعتی "چابهار" است.

روز سه‌شنبه ١٨ دی/ ٨ ژانویه، محمد جواد ظریف به مناسبت دیدار با "نیتین گادکاری"، وزیر حمل و نقل هند گفت: «امیدواریم ایران و هند به رغم تحریم‌های آمریکا بتوانند همکاری‌های بیشتری داشته باشند».

هند به تازگی مدیریت بخشی از بندر راهبردی چابهار در استان سیستان و بلوچستان ایران را بر عهده گرفته است.
فاز نخست بندر چابهار ایران حدود یک سال قبل به بهره‌برداری رسید و بدین ترتیب یک مسیر مهم بازرگانی میان ایران، هند و افغانستان ایجاد کرد.
بندر چابهار می‌تواند دسترسی هند را به کشورهای آسیای میانه و أفغانستان تسهیل کند و وابستگی این کشور را به بندر "گوادر" پاکستان کاهش دهد.

هندی‌ها در عین حال برای راه‌اندازی صنایع در چابهار، خواستار خرید گاز ارزان‌تر از ایران شده‌اند؛ در این باره ظریف گفت: «ما برای گفتگو با هند آمادگی داریم تا آنها بتوانند سرمایه گذاری در این منطقه را از جمله در حوزۀ پتروشیمی آغاز کنند».

"نیتین گادکاری" وزیر حمل و نقل هند، بعد از گفتگو با ظریف گفت که برای چابهار «تسهیلات مالی آماده است اما مشکلات دیگری وجود دارد که آنها را نیز حل خواهیم کرد».
او توضیح داد که «دولت هند به یک بانک ایرانی مجوز داده تا طی سه ماه آینده، شعبه‌ای در بمبئی تأسیس کند تا تبادل مالی آسان‌تر انجام گیرد». نام این بانک ایرانی رسماً اعلام نشده است.
گادکاری افزود: «وزیر امور خارجه ایران پیشنهادات زیادی برای همکاری‌های آینده ارائه کرد. ایران از جمله به فولاد و موتورهای لکوموتیو نیاز دارد». او تأکید کرد که «بندر چابهار برای ما خیلی مهم است و ما در مورد همۀ موضوعات به طور جدی کار می‌کنیم».

ظریف نیز هنگام ورود به دهلی نو گفته بود که «زمینه‌های زیادی برای گسترش روابط دوجانبه ایران و هند وجود دارد و هندی‌ها به حضور در چابهار و در زیرساخت‌های ترانزیتی ایران بسیار علاقه‌مند هستند».

به نوشتۀ خبرگزاری ایرنا، «اپراتوری» هند در بندر چابهار با سرمایه گذاری ٨۵ میلیون دلاری این کشور همراه بوده و «طول مدت موافقت نامۀ دوجانبه ١٨ ماه است که می‌تواند برای مدت ١٠ سال تمدید شود».

همکاری با اروپا پیشرفت نمی‌کند
وزیر امور خارجۀ ایران، در دهلی نو دربارۀ همکاری‌های ایران با اتحادیۀ اروپا (در جهت خنثی کردن تحریم‌های آمریکا) گفت: «ما به همکاری با اروپا در باره ساز و کار ویژه مالی (SPV) ادامه می‌دهیم اما منتظر اروپا نمی‌مانیم و با شرکای سنتی خود برای تامین منافع مردم ایران رایزنی می‌کنیم».
ظریف افزود: اروپایی‌ها تلاش کرده‌اند اما در حد انتظار ما نتوانستند پیشرفت کنند» و بنابراین ایران «همکاری خود را از طریق کانال‌های مختلف همچون هند، چین و روسیه گسترش می‌دهد».

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.