ظریف: ایران به برنامه موشکی و فضایی خود ادامه می‌دهد
وزیر امور خارجه ایران از ادامه برنامه موشکی و فضایی ایران "به رغم هشدارهای آمریکا" خبر داد. ظریف که در سفر هند به سر می‌برد، گفت خروج از برجام برای ایران یکی از راهکارهاست، "اما تنها گزینه موجود نیست".

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز چهارشنبه ۱۹ دی ماه (۹ ژانویه) در در حالی که در سفر به دهلی نو به سر می‌برد، گفته است که جمهوری اسلامی، به رغم هشدارهای آمریکا، به برنامه فضایی خود ادامه خواهد داد. او تاکید کرد: «هیچ قانون بین‌المللی در ممنوعیت این برنامه وجود ندارد.»

ظریف که در حال حاضر برای دیداری در دهلی به سر می‌یرد در خبرگزاری رویترز گفت خروج از برجام یکی از گزینه‌های ایران است اما "با این‌همه این تنها گزینه‌ی روی میز نیست."

پیش از این آمریکا در اوایل ماه جاری میلادی به جمهوری اسلامی در مورد برنامه پرتاب سه فروند موشک فضایی بالستیکی "هشداری پیشگیرانه" داد. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، این اقدام ایران را نقض صریح قطعنامه شورای امنیت دانست و از ایران خواستار بازنگری در این برنامه شد.

سردار قاسم تقی‌زاده، جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، در آذرماه ۹۷ (نوامبر ۲۰۱۸) گفته بود که به زودی سه ماهواره ساخت نیروهای متخصص داخلی به فضا پرتاب خواهند شد.

پمپئو فعالیت‌های موشکی ایران را نقص قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل خواند. این قطعنامه از جمهوری اسلامی ایران خواسته است، از هر گونه فعالیت در رابطه با موشک‌های بالستیک پرهیز کند که قادر به حمل کلاهک هسته‌ای باشند.

تهران می‌گوید که موشک‌های ایران "صرفا اهداف دفاعی دارند و قابل مذاکره نیستند". ظریف پیش از این در نشست دوحه اعلام کرده بود که "قطعنامه ۲۲۳۱ تنها به کلاهک هسته‌ای موشک‌ها اشاره دارد و بازدارنده آزمایش موشکی نیست." او از همتای آمریکایی خود خواسته بود که قطعنامه ۲۲۳۱ را مطالعه کند و بداند که موشک‌های نقطه‌زن به کلاهک‌های متعارف مجهزند.

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.