وزیر خارجه ایران امروز یک‌شنبه به بیروت می‌رود

به گزارش خبرگزاری دولت ایران، ایرنا، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز یک‌شنبه به بیروت، پایتخت لبنان سفر می‌کند.

آن‌طور که ایرنا گزارش داده او عصر یکشنبه در سفارت ایران «میزبان چند شخصیت و نمایندگانی از احزاب لبنان و فلسطین است» و قرار است روز دوشنبه با میشل عون، رئیس‌جمهوری، نبیه بری، رئیس پارلمان، سعد حریری، نخست وزیر، و جبران باسیل، همتای لبنانی خود دیدار و گفت‌وگو کند.

ایرنا می‌گوید این سفر در راستای «اعلام حمایت» تهران از دولت تازه لبنان انجام می‌شود.

سعد حریری، نخست وزیر لنبان، ۱۱ بهمن ماه از توافق بر سر تشکیل کابینه جدید دولت این کشور پس از هشت ماه رایزنی خبر داده بود؛ در ترکیب دولت، جبران باسیل، متحد حزب الله لبنان و داماد میشل عون، در پست وزیر خارجه لبنان ابقا شده است.

ایران، حامی اصلی حزب‌الله لبنان در خارج از مرزهای آن کشور است. ایالات متحده و اسرائیل، کل این گروه را یک «گروه تروریستی» می‌دانند. حزب‌الله با هم‌پیمانی با متحدین لبنانی یک فراکسیون قوی پارلمانی تشکیل داده و در دولت جدید لبنان نیز سه وزارتخانه را در اختیار دارد.

چندی پیش حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله، پیشنهاد کرده بود که لبنان از جمهوری اسلامی سامانه پدافند هوایی بخرد. اما نایب رئیس مجلس آن کشور گفته است لبنان «جرات نخواهد کرد» از ایران درخواست تجهیزات نظامی و سامانه‌های دفاع هوایی بکند.

پیشتر وزارت خارجه ایران گفته بود آقای ظریف در سفر به بیروت قرار است با میشل عون، رییس جمهوری و جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان دیدار کند و اشاره‌ای به دیدار احتمالی با سعد حریری، نخست وزیر لبنان نشده بود.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.