ظریف: هیچ مقامی از ایران به کنفرانس ورشو دعوت نشده
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، می‌گوید از هیچ مقام یا مسئول ایرانی برای شرکت در نشست صلح و امنیت خاورمیانه در ورشو، پایتخت لهستان، دعوت نشده است.

این نشست که به پیشنهاد آمریکا و میزبانی لهستان در روزهای ۱۳ و ۱۴ فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن) برگزار می‌شود، واکنش تند ایران را به همراه داشته که آن را تلاشی از سوی آمریکا و متحدانش برای مقابله با جمهوری اسلامی می‌داند.

آقای ظریف به خبرگزاری "خانه ملت" گفته این که از طرف آمریکا معاون رئیس جمهوری در نشست ورشو شرکت می‌کند "نشان می‌دهد که اهداف و حرکت اولیه آنها به نتیجه نرسیده است."

آقای ظریف گفته است که آمریکایی‌ها تلاش زیادی کردند که این نشست علیه ایران برگزار شود "اما از مواضع خود عقب‌نشینی کردند... و اعلام کردند که ایران موضوع این نشست نیست."

با وجود آن که در بیانیه مشترک آمریکا و لهستان درباره نشست ورشو نامی از ایران برده نشده بود اما به مسائلی مانند حمایت از تروریسم، تولید موشک و خطرات حمایت از گروه‌هایی در خاور میانه اشاره شد که که همگی از اتهامات آمریکا علیه ایران است.

بعد از آن هم مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در سخنرانی خود در مجمع جهانی اقتصاد (داووس) از تلاش برای ایجاد یک ائتلاف جهانی علیه حکومت ایران سخن گفت.

او با اشاره به نشست لهستان گفت: "اواسط ماه آینده، ما نشستی در سطح وزیران در ورشو خواهیم داشت تا درباره موضوع ایران و سایر مسائل خاورمیانه گفتگو کنیم."

ایران درباره میزبانی نشست ورشو به لهستان هشدار داد و معاون وزیر امور خارجه این کشور برای گفت‌و‌گو با مقام‌های ایرانی به تهران سفر کرد.

در طی دو هفته اخیر رسانه‌ها از مقام‌های مختلف آمریکایی نقل کرده‌اند که محور نشست ورشو مقابله با ایران نیست و هدف از این کنفرانس "بدنام کردن" جمهوری اسلامی نخواهد بود.

وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه ۲۱ بهمن نشست ورشو را "محکوم به شکست" دانست و گفت "آمریکا در تلاش است که به شکلی فضای شکل گرفته علیه خود را جبران کند، لذا به نظر می رسد این نشست به صورت مورد قبول و نظر آمریکایی ها برگزار نمی‌شود."

هم‌زمان کمال خرازی، رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایران هم در سخنانی در قطر گفته است "کشورهایی که در حمایت از سیاست‌های ضد ایرانی آمریکا در این نشست (نشست ورشو) شرکت خواهند کرد از دید ما پنهان نخواهند ماند."

به گزارش رسانه‌های ایران که سخنان آقای خرازی را منتشر کرده‌اند، او خطاب به کشورهای منطقه گفته که در صورت شرکت در این نشست و همراهی با آمریکا "باید بدانند که این سیاست خطرناک در صورت تداوم به بحرانی تبدیل خواهد شد که دامن خود آنان را نیز دربر خواهد گرفت."

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.