نمایش موشک‌های سپاه در راهپیمایی؛ روحانی: برای ساخت موشک اجازه نمی‌گیریم
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعدادی ازموشک‌های بالستیک خود را در مسیر راهپیمایی روز ۲۲ بهمن در چلهمین سالگرد انقلاب اسلامی به نمایش گذاشته است.

به گزارش رسانه‌های ایران در مسیر راهپیمایی تهران موشک‌های قدر، قیام و ذوالفقار به معرض دید راهپیمایان گذاشته شده است.

هم‌زمان حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در سخنرانی امروز خود گفت: "ما برای ساختن انواع موشک‌های ضدزره و انواع موشک‌های پدافند هوایی و انواع موشک‌های زمین به زمین و دریا به دریا و انواع موشک‌های هوا به هوا از کسی اجازه نگرفته و نخواهیم گرفت. ما همان راه و قدرت نظامی را ادامه می‌دهیم."

این اظهارات و نمایش موشک‌های سپاه در حالی صورت می‌گیرد که آمریکا و کشورهای اروپایی به شدت از برنامه موشکی ایران و توسعه آن انتقاد و ابراز نگرانی می‌کنند.

ایران در مقابل برنامه موشکی خود را دفاعی می‌داند و می‌گوید به هیچ وجه درباره این موضوع مذاکره نخواهد کرد.

روحانی: برای برنامه موشکی از کسی اجازه نمی‌گیریم
روحانی: برای برنامه موشکی از کسی اجازه نمی‌گیریم

سپاه پاسداران اخیرا از آزمایش چند موشک جدید خبر داده و مقامات سیاسی و نظامی ایران در هفته‌های اخیر بارها در دفاع از برنامه موشکی جمهوری اسلامی اظهار نظر کرده‌اند.

یک هفته پیش اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای از فعالیت‌های موشکی ایران، به‌ویژه در زمینه موشک‌های قاره‌پیما ابراز نگرانی کرد و خواهان توقف این فعالیت‌ها شد.

اتحادیه اروپا از ایران خواست برای عمل به تمام قطعنامه‌های مرتبط با انتقال مواد و تکنولوژی ساخت موشک به کشورها و یا گروه‌های خارجی تمام گام‌های لازم را بردارد.

ایران در واکنش، خواسته‌های اروپا در زمینه برنامه موشکی خود را رد کرد و بار دیگر بر دفاعی بودن برنامه‌های نظامی خود تاکید کرد.

کدام موشک‌ها به نمایش گذاشته شده؟

موشک قدر

موشک قدر
موشک قدر

برد موشک زمین به زمین قدر F که از موشک‌های دوربرد ایران است ۱۹۵۰ کیلومتر عنوان شده است. موشک قدر که با نام "قدر ۱۱۰" هم شناخته می‌شود، مدل بهسازی شده موشک شهاب ۳ است.

قدر از سوخت مایع استفاده می‌کند و گفته می‌شود که حداقل برد آن ۵۰۰ کیلومتر است. قدر F ، ۱۷ هزار و ۴۵۸ کیلوگرم وزن دارد و با طول ۱۵ متر و ۸۶ سانتیمتر و قطر یک متر و ۲۵ سانتیمتر، سرجنگی (کلاهک) معادل "۶۴۰ کیلوگرم" را حمل می‌کند.

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوا-فضای سپاه در سال ۱۳۹۴ در یکی از رزمایش‌های موشکی سپاه گفته بود که "علت اینکه موشک‌های ۲۰۰۰ کیلومتری طراحی کردیم، برای هدف قرار دادن دورترین دشمن یعنی رژیم صهیونیستی است."

موشک ذوالفقار

موشک ذوالفقار
موشک ذوالفقار

ایران موشک ذوالفقار با ۷۰۰ تا ۷۵۰ کیلومتر برد را به عنوان موشکی میان‌برد و رادارگریز طبقه‌بندی می‌کند. به گفته سپاه پاسداران، این موشک با ۸.۸۶ متر طول و ۳۴۵۰ کیلوگرم وزن، از سوخت جامد استفاده می کند و سرعت آن به سه و نیم برابر سرعت صوت می‌رسد.

این موشک از سکوی پرتاب متحرک استفاده می کند تا مکان‌یابی و انهدام پرتابگرها را سخت‌تر کند. سپاه، ذوالفقار را موشکی "نقطه‌زن"، یعنی دارای دقت بسیار بالا معرفی می‌کند و می‌گوید این موشک دارای ویژگی "ضد جمینگ" است به این معنا که می‌تواند امواج الکترونیکی دشمن برای منحرف کردن آن را خنثی کند.

موشک ذوالفقار در کلاس موشک فاتح قرار دارد. موشک فاتح در انواع مختلف با بردهای ۳۰۰ تا ۷۵۰ کیلومتر ساخته شده است. نمایش موشک ذوالفقار، اولین بار در ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ و در جریان یک رژه نیروهای مسلح ایران در بندرعباس صورت گرفت.

موشک قیام

موشک قیام
موشک قیام

موشک قیام با ۸۰۰ کیلومتر برد در میان موشک‌های میان‌برد و رادارگریز طبقه‌بندی شده است. این موشک با ۱۱.۴۵ متر طول، ۸۸ سانتیمتر قطر و ۶۲۸۰ کیلوگرم وزن، از سوخت مایع استفاده می‌کند و بیش از ۲ برابر صوت سرعت دارد.

موشک قیام از سوخت مایع استفاده می‌کند. از ویژگی‌های موشک قیام، نداشتن "بالک" یا "بالچه" است که امکان کشف این موشک از سوی رادار را کاهش داده و توانایی شلیک آن را از پرتابگرهای متنوع و حتی از زیر دریا فراهم می کند.

قیام هم مانند ذوالفقار از سکوی پرتاب متحرک استفاده می‌کند. امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، گفته بود که طراحی موشک قیام، به منظور زدن "اهداف آمریکایی" در اطراف ایران صورت گرفته است. موشک قیام، اولین بار در ۲۹ مرداد ۱۳۸۹ به نمایش در آمد.

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.