روحانی در ۲۲ بهمن: رهبر با رأی مردم مسئولیت برعهده گرفته است
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز دوشنبه در مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب بهمن ۵۷ در میدان آزادی تهران گفت که «دستاورد انقلاب اسلامی، جمهوری بود» و افزود که «همه مسئولان نظام جمهوری اسلامی از مقام معظم رهبری گرفته تا رئیس جمهور، نمایندگان مجلس، خبرگان و شوراها با رأی مردم، مسند مسئولیت را بر عهده می‌گیرند».

این ادعا در حالی بیان می‌شود که علی خامنه‌ای دومین رهبر جمهوری اسلامی در روز ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ بدون رأی‌گیری از مردم ایران و تنها توسط مجلس خبرگان رهبری به این سمت انتخاب شد.

مجلس خبرگان رهبری تنها نهادی است که بر مبنای قانون اساسی جمهوری اسلامی، وظیفه عزل و نصب رهبر را بر عهده دارد.

از سوی دیگر، شورای نگهبان که اعضای آن به طور مستقیم یا غیر مستقیم منصوب آیت‌الله خامنه‌ای هستند، وظیفه تایید یا رد صلاحیت کاندیداهای هر دو مجلس شورا و خبرگان را بر عهده دارد.

حسن روحانی روز دوشنبه همچنین سیستم انتخابات و صندوق رای را یکی از «نعمت‌های بزرگ» در جمهوری اسلامی نامید و گفت: «هر کس تغییری می‌خواهد به پای صندوق‌های رأی می‌رود و از آن سو، افراد نیز نظرات، ایده‌ها و برنامه‌هایشان را مطرح می‌کنند و مردم افراد مورد نظرشان را از میان آنها برمی‌گزینند».

سخنان رئیس جمهور ایران در مورد چگونگی برگزاری انتخابات در شرایطی ابراز می‌شود که فعالان و گروه‌های سیاسی، ‌حتی متعلق به اصلاح‌طلبان،‌ از سیستم تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات و برگزاری آن در این چهار دهه انتقاد کرده‌اند.

حسن روحانی همچنین این‌گونه اظهارنظر کرد که «آزادی احزاب، رسانه و بیان در ایران وجود دارد»،‌ و اضافه کرد: «ما رژیم گذشته نیستیم که می‌گفت در مملکت یک حزب وجود دارد و آن هم رستاخیز است و هر کسی که نمی‌خواهد پاسپورتش را بگیرد و برود. ما روزنامه‌ها،‌ احزاب و رسانه‌های مختلفی داریم».

این در شرایطی است که بسیاری از گروه‌ها و احزاب سیاسی منتقد و مخالف، مجوز فعالیت در جمهوری اسلامی ایران را ندارند و به گفته فعالان و سازمان‌های حقوق بشری، در دهه ۶۰ خورشیدی نیز هزاران زندانی سیاسی در زندان‌ها زیر شکنجه کشته و یا اعدام شدند. در عین حال، به گفته سازمان گزارشگران بدون مرز، ایران یکی از پنج زندان بزرگ جهان به شمار می‌رود.

سازمان گزارشگران بدون مرز روز ۱۸ بهمن‌‌ماه، در بیانیه‌ای اعلام کرد که با استناد به یک سند رسمی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران می‌تواند تایید کند که دست‌کم ۸۶۰ روزنامه‌نگار و شهروند- خبرنگار در فاصله سال‌های ۱۳۵۸ تا ۱۳۸۸ در کشور بازداشت، زندانی و حتی اعدام شده‌اند.

این سازمان یک روز پیش از آن از «به دست آوردن پرونده‌ای رایانه‌ای» در مورد بازداشت‌ها، زندانی کردن‌ها و اعدام‌ها در ایران خبر داده بود که در آن «یک میلیون و هفتصد هزار نام ثبت شده است که همه اقشار و افراد اجتماعی را از زن، مرد و کودک، اعضای اقلیت‌های دینی و قومی، زندانیان عادی و زندانیان سیاسی از این میان مخالفان سیاسی نظام و روزنامه‌نگاران و شهروند-خبرنگاران در بر می‌گیرد.»

حسن روحانی در حالی روز دوشنبه گفت که «آزادی احزاب، رسانه و بیان در ایران وجود دارد» که او خود، روز اول بهمن با اشاره به نبود رسانه آزاد در ایران گفته بود: «به دلیل نبود رسانه‌های آزاد در ایران، فضای مجازی دچار تورم شده و مردم می‌خواهند همه موضوعات را در این فضا بیان کنند».

رئیس جمهور ایران در بخش دیگری از سخنان ۲۲ بهمن خود آمریکا و اسرائیل و هم‌پیمانشان در منطقه را متهم کرد که مردم را «در فشار و منگنه تحریم» قرار داده‌اند و گفت که «نقشه‌های یک ساله دشمن، نقش بر آب شده است و دشمن به اهداف شوم خود نخواهد رسید».

او با اشاره به کمک‌های ایران به سوریه، عراق، لبنان، فلسطین و یمن نیز افزود: «کمک کردیم تا مردم این کشورها به سمت آزادی و تصمیم‌گیری برای سرنوشت خود حرکت کنند».

پیش از این، شماری از کشورهای منطقه و جهان،‌ تهران را به دخالت نظامی در سوریه، عراق، لبنان، فلسطین و یمن متهم کرده‌اند اما جمهوری اسلامی ایران این اتهام ها را رد کرده است.

«برای ساخت موشک از هیچ کس اجازه نمی‌گیریم»

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به قدرت نظامی و موشکی ایران اشاره کرد و گفت: «برای ساختن انواع موشک‌های ضد زره، انواع موشک‌های پدافند هوایی، زمین به هوا، دریا به هوا، دریا به دریا و زمین به زمین از هیچ کس اجازه نگرفته‌ایم و نخواهیم گرفت و با قدرت راه‌مان را ادامه می‌دهیم».

پیشتر مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه ۱۸ بهمن‌، در حساب توییتری خود گفته بود که «باید محدودیت‌های سختگیرانه‌‌تری علیه برنامه موشکی ایران دوباره اجرا شود».

پیش از آن نیز اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۱۵ بهمن، در جمع‌بندی از موضع خود در قبال ایران اعلام کرد که «شدیداً نگران» فعالیت موشکی بالیستیک تهران است و از جمهوری اسلامی خواست تا این فعالیت‌ها بویژه پرتاب موشک‌های بالیستیک را متوقف کند.

در این ارتباط، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، به تهران هشدار داد‌ه که در صورت بی‌نتیجه بودن گفت‌وگوها بر سر برنامه موشکی بالیستیک ایران، پاریس آماده است تا تحریم‌های تازه‌ای علیه تهران اعمال کند.

پیشتر وزارت امور خارجه و فرماندهان نظامی ایران ضمن رد درخواست گفت‌وگو درباره این برنامه گفته‌ بودند که این موشک‌ها قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای ندارند.

تهران در عین حال گفته است که قصد ندارد برد موشک‌هایش را افزایش دهد.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا روز نهم بهمن در ارزیابی خود از تهدید تهران اعلام کردند که برنامه موشکی بالیستیک ایران که دارای بزرگترین ذخایر در منطقه است همچنان تهدیدی برای کشورهای سراسر خاورمیانه در سال ۲۰۱۹ خواهد بود.

با استفاده از ایسنا و رادیو فردا؛ ر.ب / پ.پ

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.