ظریف: جنگ با ایران، یک خودکشی خواهد بود
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز جمعه ۲۶بهمن / ۱۵فوریه و در حاشیه نشست امنیتی مونیخ با شبکه خبری آمریکایی ان بی سی(NBC) مصاحبه کرده است. محمد جواد ظریف در این مصاحبه به آمریکا و متحدانش هشدار داده که آغاز جنگ با ایران، به مثابه یک خودکشی خواهد بود. وزیر امور خارجه ایران در این باره گفته، همان کسانی که در سال ۲۰۰۳ جنگ با عراق را راه انداختند، بدبنال راه انداختن جنگی دیگر با ایران هستند.

محمد جواد ظریف در این مصاحبه در باره جنگ طلبان در واشنگتن تصریح کرده است که او «نمی گوید دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، بلکه می گوید یک باند از برخی افراد در دولت ترامپ در تلاش برای آغاز چنین جنگی هستند که برای آنها همانند خودکشی خواهد بود.» او همچنین گفته که امیدوار است عقلانیت نسبی بر آنها حاکم شود، ولی معتقد است که آنها شکست خواهند خورد.

ظریف همچنین هرگونه احتمال تجدید مذاکره در باره توافق اتمی و برجام را رد کرده است. او گفته: «ما ۱۳ سال [برای دستیابی به توافق وین] مذاکره کردیم و آمریکا نیز در این مذاکرات حضور داشت. اکنون چرا باید دوباره با رئیس‌جمهور ترامپ که مشخص نیست به امضای خود پایبند بماند، اعتماد کنیم؟»

وزیر امور خارجه ایران در این مصاحبه درباره برنامه موشکی ایران و موفقیت آمیز نبودن دو مورد اخیر پرتاب ماهواره از سوی ایران گفته که «ممکن است موفقیت آمیز نبودن پرتاب این ماهواره ها، نتیجه خرابکاری احتمالی آمریکایی ها بوده باشد؛ اما هنوز در این باره مطمئن نیست.»

روزنامه نیویورک‌تایمز در یک گزارش اختصاصی در روز چهارشنبه ۱۳ فوریه خبر داد که "کاخ‌سفید از زمان ورود دونالد ترامپ به عملیات آمریکا برای خراب‌کاری در برنامه موشکی و راکتی ایران شتاب بخشیده است." این روزنامه مدعی شد که آمریکا برای اخلال در برنامه موشکی ایران عملیاتی فوق‌سری در دست دارد و تلاش می‌کند با وارد کردن قطعات قلابی به ایران موشک‌های ساخت این کشور را معیوب کند.

نیویورک‌تایمز نوشته که این اطلاعات را از مقام‌های سابق و فعلی دولت آمریکا به دست آورده که به این روزنامه گفته‌اند این عملیات سری، بخشی از تلاش آمریکا برای تضعیف نظامی ایران و ضربه زدن به اقتصاد این کشور است.

ظریف در باره نشست ورشو هم گفته که این نشست یک شکست بزرگ بود و نشان داد که آمریکا در مواضع خود در قبال ایران، به شدت در انزوا قرار گرفته است.

وزیر امورخارجه صبح روز جمعه برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ که تا روز یکشنبه ادامه خواهد داشت، به آلمان سفر کرده است. در این کنفرانس بیش از ۴۰ نفر از وزرای دفاع و همچنین وزرای امور خارجه کشورهای مختلف از جمله آلمان، روسیه، پاکستان و ... حضور دارند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.