ایران از یک زیردریایی جدید بومی به نام «فاتح» رونمایی کرد
حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی، از یک زیردریایی ساخت داخل به نام «فاتح» رونمایی کرد که رسانه‌های ایران می‌گویند پیشرفته‌ترین زیردریایی ایران و مجهز به پرتابگر موشک است.

مراسم رونمایی از این زیردریایی روز یکشنبه ۲۸ آبان در بندر لنگه برگزار شد.

امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران، گفته که این زیردریایی از «سامانه‌های سوناری، رانش الکتریکی، مدیریت نبرد ترکیبی، سامانه هدایت موشک زیر سطح به سطح، هدایت اژدر، جنگ‌های الکترونیکی و مخابراتی، سامانه مخابراتی امن و یکپارچه برخوردار است».

خبرگزاری ایرنا در گزارشی از مختصات «فاتح» نوشته که این زیردریایی ۵۲۷ تن وزن دارد و نخستین زیردریایی نیمه سنگین ساخت ایران است؛ ضمن اینکه «توانایی حرکت در عمق ۲۰۰ متر را به صورت عادی داشته و ژرفای قابل دستیابی برای آن نیز ۲۵۰ متر است».

این گزارش می‌افزاید فاتح «توان دریانوردی به مدت ۳۵ روز را دارد» و «دارای چهار مقر پرتاب اژدرهای کالیبر ۵۳۳ میلی‌متری است و توانایی حمل هشت مین دریایی و دو اژدر رزرو را دارد».

خبرگزاری فارس نیز در گزارشی اعلام کرده که ساخت این زیردریایی «حاصل بیش از چهار میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ساعت کار و تلاش متخصصان صنایع دفاعی کشور با همکاری ۵۰۰ شبکه همکار شامل ۴۸ مرکز طراحی، ۱۲۰ مرکز صنعتی، ۸۰ شرکت دانش بنیان، ۵۷ مرکز دانشگاهی و ۱۹۵ مرکز پژوهشی کشور است».

رسانه‌های ایران می‌گویند که با دستور رئیس‌جمهوری اسلامی، زیردریایی «فاتح» عازم اولین ماموریت خود در آب‌های جنوب کشور شد.
رسانه‌های ایران می‌گویند که با دستور رئیس‌جمهوری اسلامی، زیردریایی «فاتح» عازم اولین ماموریت خود در آب‌های جنوب کشور شد.

این خبرگزاری افزوده که با دستور رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، زیردریایی فاتح عازم اولین ماموریت خود در آب‌های جنوب کشور شد.

رونمایی از این زیردریایی در زمانی صورت می‌گیرد که تنش در مناسبات ایران با آمریکا و اسرائیل بالا گرفته است و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، گفته که اسرائیل به دنبال جنگ با ایران است.

وی که در کنفرانس امنیتی مونیخ صحبت می‌کرد، افزود: «رفتار» اسرائیل و آمریکا «دارد قانون بین‌الملل را از حیز انتفاع خارج می‌کند».

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، ۱۸ اردیبهشت امسال واشینگتن را از توافق شش قدرت جهانی با ایران خارج کرد و دو دور تحریم‌های گسترده علیه تهران را بازگرداند.

ایران می‌گوید که برای مقابله با فشارها و تحریم‌ها، صنایع تسلیحاتی داخلی خود را توسعه داده است. بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل، صادرات و واردات اسلحه به و از ایران ممنوع است.

تهران پارسال نیز اعلام کرد که از یک ناوشکن ساخت داخل رونمایی کرده است که به گفته رسانه‌های ایران، قابلیت‌های رادارگریز دارد.

این ادعا در حالی مطرح شد که حسین آرین، کارشناس نظامی، در گفت‌وگو با رادیو فردا تصریح کرده بود: «اگر رادارگریزی را معادل "استیلث" بدانیم بعید است که ایران به این تکنولوژی دست یافته باشد. آمریکا، روسیه و چین تنها کشورهایی هستند که این تکنولوژی را در اختیار دارند».

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های ایرنا و فارس و سایت رادیو فردا/ ک.ر

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.