یک شرکت هلندی به دلیل صادرات قطعات توربین به ایران جریمه شد
دادگاهی در هلند یک شرکت هلندی و شرکت تابعه آن در بحرین را به دلیل صادرات غیر مجاز قطعات توربین گازی به ایران به پرداخت جریمه نقدی محکوم کرد. مدیر و دو کارمند این شرکت نیز به انجام خدمات عمومی رایگان محکوم شدند.

دادگاهی در لیمبورخ، واقع در جنوب هلند، روز دوشنبه ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن) شرکت .Euroturbine B.V را به دلیل تأسیس "شرکت‌های کاغذی" به قصد پرهیز از برآورده کردن شروطی که برای گرفتن جواز صادرات قطعات توربین گازی لازم بوده محکوم کرد. این شروط در هلند از سال ۲۰۰۹ سخت‌تر شده‌اند.

قطعات توربین گازی می‌توانند برای اهداف غیرنظامی استفاده شوند، اما از آنها در ضمن می‌‌توان برای مقاصد نظامی، از جمله تولید سلاح‌های کشتار جمعی استفاده کرد. صادرات این قطعات از هلند بدون اجازه مخصوص غیرقانونی است.

شرکت کاغذی به شرکت‌هایی گفته می‌شود که دفتر و کارمند ندارند و تنها روی کاغذ موجودند، ولی ممکن است حساب بانکی داشته باشند. این شرکت‌ها در بسیاری موارد برای اهدافی مانند پولشویی یا فرار مالیاتی استفاده می‌شوند.

شرکت هلندی مزبور به پرداخت ۵۰۰ هزار یورو جریمه نقدی محکوم شده است. همچنین یک شرکت تابعه این شرکت در بحرین نیز به پرداخت ۳۵۰ هزار یورو محکوم شده است.

دادستانی هلند در ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ درخواست مجازاتی دستکم ۱۳ میلیون یورویی را برای این شرکت کرده بود.

دادگاه لیمبورخ اعلام کرد که شرکت‌های کاغذی تأسیس شده بودند "به گونه‌ای که قطعات توربین گازی را می‌توانستند به مشتریان در ایران بفروشند".

بیانیه‌ای که در این رابطه توسط دادگاه منتشر شده هویت خریداران را افشا نکرده است.

مجازاتی که برای مدیر شرکت هلندی و دو کارمند شرکت به جرم تقلب برای انجام صادرات در نظر گرفته شده، انجام خدمات عمومی رایگان است. نام این افراد در بیانیه منتشر شده از سوی دادگاه هلند ذکر نشده است.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.