وزارت خارجه آمریکا انتصاب ابراهیم رئیسی را به سمت رئیس قوه قضائیه "شرم آور" خواند
معاون سخنگوی وزیر امور خارجه آمریکا انتصاب احتمالی ابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضائیه ایران را "شرم‌آور" خواند.او در یک پیام توئیتری با اشاره به عضویت ابراهیم رئیسی در کمیته تصمیم‌گیری درباره اعدام های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ ، کمیته سه نفره ای که به "هیئت مرگ" مشهور شده بود، نوشت که مردم ایران شایسته بهتر از این هستند. در همین حال، معاون سخنگوی وزیر امور خارجه آمریکا در دو توئیت دیگر اعلام کرد که مایک پمپئو روز سه شنبه با وزرای خارجه بریتانیا و فرانسه درباره چند مسئله از جمله رفتارهای مخرب ایران در منطقه رایزنی و گفتگو کرد.

رابرت پالادینو با اشاره به خبر انتصاب رئیسی، روز سه شنبه ۱۴ اسفند در توئیتر نوشت:

"ابراهیم رییسی، که دراعدام های دسته جمعی زندانیان سیاسی دست داشت، اکنون برای ریاست قوه قضاییه ایران انتخاب شده است. شرم آور است. این رژیم با ایجاد محاکمه های ناعادلانه و زندانهایی با شرایط غیرانسانی، روند قانون را به سخره می گیرد. مردم ایران شایسته بهتر از این هستند."

ابراهیم رئیسی هنوز رسماً از سوی آیت الله خامنه ای به ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی منصوب نشده، یا اگر منصوب شده باشد، هنوز حکم انتصاب وی رسانه ای نشده است. با این وجود، گزارش های متعدی، از جمله سخنان اخیرغلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه جای تردیدی برای انتصاب ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جدید قوه قضائیه باقی نمی گذارد. بنا براین، ابراهیم رئیسی که هم اکنون تولیت آستان قدس رضوی را به عهده دارد، به زودی جایگزین صادق لاریجانی در ریاست قوه قضائیه می شود. اما آنچه نگرانی جامعه جهانی و سازمان های بین المللی حقوق بشری را در انتصاب احتمالی آقای رئیسی بر انگیخته است، نقش مؤثر او در اعدام های بدون محاکمه و فله ای هزاران زندانی سیاسی در سال ۱۳۶۷ است.او هم اکنون به لحاظ نقشی که در کمیته سه نفره موسوم به مرگ داشته، مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپاست.

کمپین حقوق بشر در ایران در واکنش به گزارش‌ها درباره احتمال انتصاب ابراهیم رئیسی به سمت رئیس قوه قضائیه ایران اعلام کرده است که حتی مطرح شدن نام او به عنوان گزینه‌ای برای این سمت "فاجعه‌ای برای حاکمیت قانون و اجرای عدالت در ایران" است.

نام ابراهیم رئیسی در دو سال و نیم گذشته و در پی انتشار فایل صوتی سخنان آیت الله منتظری با اعضای هیئت قضایی اعدام های ۱۳۶۷، موسوم به هیئت مرگ، بارها مطرح شد. آقای منتظری در این جلسه خطاب به اعضای این هیئت از جمله ابراهیم رئیسی گفت که تاریخ از آنها با عنوان"جنایتکاران" یاد خواهد کرد.

ابراهیم رئیسی ۵۷ سال دارد و در مشهد متولد شده است. وی دو سال پس از انقلاب در حالی که هنوز به ۲۰ سالگی نرسیده بود، به عنوان دادیار شهرستان کرج مشغول به کار و پس از مدتی کوتاه مدتی به عنوان دادستان این شهر منصوب شد. عضویت وی در کمیته سه نفره محاکمه زندانیان سیاسی و تلاش های پیگیر وی در اعدام های گسترده سال ۱۳۶۷زمینه های ترقی وی را در مقام های بالاتر فراهم کرد. رئیسی از سال ۸۳ تا سال ۹۳ به مدت ۱۰ سال معاون اول قوه قضائیه و از سال ۹۳ تا ۹۴ دادستان کل کشور بود. او پس از مرگ ناصر واعظ طبسی، از سوی رهبر جمهوری اسلامی به سمت تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد.

وی همچنین از سال ۹۱ با حکم رهبر جمهوری اسلامی به عنوان دادستان ویژه روحانیت نیز منصوب شده است.

آقای رئیسی در عین داشتن سمت‌های قضایی، در عرصه های سیاسی نیز فعال است. وی از سال ۷۶ عضو تشکل اصولگرای"جامعه روحانیت مبارز"است. ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ نامزد اصلی اصولگرایان در برابر حسن روحانی بود که در این انتخابات شکست خورد.

رابرت پالادینو، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا دیروز با انتشار دو پیام توئیتری از گفت‌وگوی مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلستان و ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه به صورت جداگانه، خبر داد.

وی در رابطه با گفت‌وگوی پمپئو و هانت نوشت که "مایک پمئو، با جرمی هانت درباره مقابله با رفتار بدخواهانه ایران، تأمین پیش‌رفت سوریه و دستیابی به هدف مشترک خلع‌سلاح هسته‌ای کره شمالی گفت‌وگو کرد. آن دو به تعهد خود برای تحکیم ارتباط ویژه آمریکا- بریتانیا تاکید کردند.

پالادینو سپس درباره مذاکره و رایزنی پمپئو و لودریان در پیام توییتری دیگری نوشت: "امروز مایک پمپئو و ژان ایو لودریان درباره تلاش‌های جهانی برای شکست داعش، به ویژه در عراق و سوریه گفت‌وگو کردند. مایک پمپئو، هم‌چنین در باره تلاش‌های فرانسه برای مقابله با اقدام های تروریستی تحت حمایت ایران در اروپا و خاورمیانه با ژان-ایو لودریان گفتگو و رایزنی کرد."

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.