سفر عمر داوودزی به تهران؛ شورای عالی صلح افغانستان خواهان حمایت و همکاری ایران است
شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرده است که کابل برای جلب حمایت ایران در روند صلح افغانستان نیاز به همکاری و مذاکرات بیشتر با تهران دارد.

این نهاد اعلام کرده که محمد عمر داوودزی، رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح و نماینده رئیس‌جمهوری افغانستان در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح، امروز شنبه (۲۳حوت/اسفند) برای گفت‌وگو با مقامات ارشد دولت ایران در مورد صلح افغانستان به تهران سفر کرد.

سید احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح گفته که محمد عمر داوودزی در سفر دو روزه‌اش به ایران، با وزیر خارجه، مشاور امنیت ملی و معاون شورای امنیت ملی ایران دیدار خواهد کرد.

هدف این سفر جلب حمایت‌های عملی و هماهنگی در مورد صلح افغانستان عنوان شده است. ایران در ماه‌های اخیر بارها اعلام کرده که تهران با اطلاع دولت افغانستان با طالبان گفت‌وگو کرده است.

آقای طاهری درباره این سفر گفت که برنامه اصلی این سفر جلب حمایت و همکاری ایران برای گفت‌وگوهای رودرروی دولت افغانستان با گروه طالبان است.

به گفته این او، صلح افغانستان به نفع کشورهای منطقه است و اگر جنگ افغانستان دوام پیدا کند دامن‌ دیگر کشورها را نیز می‌گیرد.

افغانستان
آقای داوودزی در دیدار با عباس عراقچی

ایران و طالبان
چندی قبل گروه طالبان هیأتی را به تهران فرستاد. پس از آن سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود که هیأت طالبان در تهران با مقام‌های ارشد وزارت خارجه ایران گفت‌وگوی مفصلی داشته است. گفت‌وگویی که هدف آن تلاش ایران برای کمک به صلح در افغانستان خوانده شده بود.

گروه طالبان نیز درباره سفر هیاتش به تهران گفته بود که هدف ازاین سفر جلب حمایت "سیاسی و اخلاقی کشورها و نیز همکاری آنها به منظور ختم اشغال و آمدن صلح و امنیت" به افغانستان است.

آقای داوودزی، پیش از این سفرهایی به چین و پاکستان نیز داشته و با مقام‌های ارشد این دو کشور در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرده بود.

علاوه بر نشست تهران با نمایندگان طالبان، پیش از این شماری از سران نهادهای امنیتی افغانستان بارها از "ارتباط و حتی کمک تجهیزاتی و نظامی" ایران به طالبان ابراز نگرانی کرده‌ بودند.

مقام‌های ایرانی این ادعاها را رد کرده‌اند.

مسئولان ارشد نظامی ایران قبلا گفته بودند که هدف ایران از وارد شدن به مذاکرات صلح افغانستان و طالبان، "خیرخواهی به منظور بازگشت صلح و ثبات به این کشور" است که با هماهنگی دولت افغانستان صورت می‌گیرد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.