"مجلس عملا جایگاهی در سیاست خارجی کشور ندارد"
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس می‌گوید مجلس ایران در رابطه با سیاست خارجی کشور در حاشیه قرار گرفته است. سخن این نماینده واکنش است به انتقاد آیت‌الله خامنه‌ای از کم‌کاری مجلس در برابر کنگره آمریکا.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با استقبال از سخنان آیت‌الله خامنه‌ای در مشهد می‌‌گوید مجلس شورای اسلامی در سیاست خارجی در حاشیه قرار گرفته و دولت و وزارت خارجه و شورای عالی امنیت ملی به درخواست‌های مجلس برای نشست و تدبیر مشترک درباره موضوع‌های مهم سیاست خارجی پاسخی نمی‌دهند.

علی خامنه‌ای روز پنج‌شنبه، اول فروردین (۲۱ مارس) در مشهد گفت: «کنگره در دو سال گذشته، ۲۲۶ طرح و لایحه علیه جمهوری اسلامی ارائه و یا تصویب کرده است که البته باید از مجلس خودمان هم گلایه و سوال بکنیم که مجلس شورای اسلامی تاکنون چند طرح و یا لایحه علیه خباثت‌های امریکا ارائه یا تصویب کرده است؟»

فلاحت‌پیشه به خبرگزاری دولتی "ایرنا" گفت: «یکی از گلایه‌های ما در مجلس این است که در حاشیه سیاست خارجی کشور قرار گرفته‌ایم و عملا جایی برای مجلس تعریف نمی‌شود.»

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: «تصمیم‌گیری‌های سیاست خارجی در شورای عالی امنیت ملی کشور به ریاست رئيس جمهوری و دبیر شورای عالی امنیت ملی است که در مباحث کلان با نظر رهبر معظم انقلاب تصمیم گیری صورت می‌گیرد.»

او ادامه داد: «در طول این چند سال اخیر بارها از علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی برای حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دعوت به عمل آمد اما او هیچ‌وقت دعوت کمیسیون را نپذیرفت.»

به گفته این نماینده مجلس درخواست‌های آنها برای ملاقات با رئیس جمهور در حوزه مسائل خارجی نیز بی‌پاسخ مانده است.

فلاحت‌پیشه به وبسایت خبری "الف" گفته است: «چندین بار درخواست رسمی و حتی حضوری ملاقات اعضای کمیسیون با رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی را داشتیم تا طرح‌هایی مثل سیاست خارجی و خنثی‌سازی سیاست‌های آمریکا را بررسی کنیم اما باز هم هیچ وقت جلسه با رئیس جمهور برگزار نشد.»

به گفته این نماینده، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در دوره‌های هفتم و هشتم مجلس، چندین بار با رئیس جمهور وقت و حتی با آیت‌الله خامنه‌ای دیدار داشت. در همان ایام هم‌چنین چندین بار دبیران شورای عالی امنیت ملی درکمیسیون حضور می‌یافتند.

نتیجه این دیدارها، بنا بر گفته فلاحت‌پیشه ،این بود که "قوانین خوبی در مجلس تصویب شد و دست دولت را در سیاست خارجی باز گذاشت. مثل قانون الزام دولت به تکمیل چرخه سوخت هسته‌ای، قانون الزام دولت به پایان دادن اجرای پروتکل الحاقی در صورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل، قانون الزام دولت به تامین حقوق جانبازان شیمیایی و...".

به گفته او، مجلس در حال حاضر در موضوع‌های مرتبط با سیاست خارجی طرح و راهبرد دارد "اما چون عملا مجلس جایگاهی در سیاست خارجی کشور ندارد لذا گلایه‌هایی که رهبر معظم انقلاب به مجلس دارند باید آن قسمت را هم به آن اضافه کنیم که جایگاه مجلس دیده شود و آن زمان مجلسی‌ها خیلی قوی‌تر می‌تواند در عرصه سیاست خارجی وارد شوند".

نماینده اسلام‌آباد غرب در پایان تاکید کرد: «باید جایگاه قانونی مجلس در سیاست خارجی به رسمیت شناخته شود و نهادهای مختلف این واقعیت را بپذیرند که دپیلماسی پارلمانی یک واقعیت غیر قابل انکار است.»

شورای نگهبان اقدامات مجلس را خنثی می‌کند

علی مطهری، نماینده تهران و نایب رئیس مجلس نیز در واکنش به سخنان خامنه‌ای در مشهد در توییتی نوشت: «مقام رهبری انتظار بیشتری دارند اما طرح مجلس برای تصویب قطعنامه را شورای نگهبان رد کرد.

مطهری افزود: «بیانیه‌هایی که در مجلس علیه آمریکا قرائت می‌شود در حکم قطعنامه‌هایی است که مجلس آن کشور علیه ایران تصویب می‌کند. با این حساب تعداد اقدامات مجلس ما در قیاس با مجلس آمریکا کم نبوده است.»

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.