عادل عبدالمهدی در تهران: عراق به دنبال ارتقای روابط خود با کشورهای مختلف منطقه است
عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق امروز شنبه ۱۷ فروردین وارد تهران شد و در کاخ سعد آباد مورد استقبال رسمی حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. هیاتی از مقامات سیاسی و اقتصادی عراق در این سفر دو روزه نخست وزیر عراق را همراهی می‌کنند. سفر عبدالمهدی به تهران بلافاصله پس از سفر هیئت سعودی به بغداد و اعلام کمک اقتصادی ۱.۵ میلیارد دلاری پادشاه عربستان سعودی به این کشور می‌تواند حضور نخست وزیر عراق در تهران را بیش از پیش پراهمیت سازد. افزایش همکاری‌های دو جانبه در زمینه های مختلف از جمله محو‌‌رهای مذاکرات رئیس جمهوری ایران و نخست وزیرعراق است.همزمان با این سفر، سومین نشست مشترک اقتصادی ایران و عراق هم با حضور اعضای اتاق مشترک دو کشور در تهران برگزار شود.

رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر عراق پس از دیدار و گفتگوی دو جانبه در نیم روز شنبه در نشست خبری مشترک که در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد برگزار شد، شرکت کردند.

در این نشست خبری، حسن روحانی گفت: "روابط میان دو ملت، روابط عمیقی در طول چند قرن است و دو ملت ایران و عراق همواره به عنوان دو همسایه خوب بوده اند و ما امیدواریم که شاهد توسعه روابط میان ایران و عراق در آینده باشیم."

حسن روحانی تاکید کرد: یکی از موارد مهم امروز ما اجرایی شدن همه توافقاتی بود که بین دو کشور در سفر من به بغداد انجام شد. اولین توافق ما که تا به امروز اجرایی و عملیاتی شده رایگان شدن ویزا بین ایران و عراق است. رئیس جمهوری اسلامی ایران در سخنانش همچنین به توافق های انجام شده بین دوکشور در ماه ها و هفته های اخیر اشاره کرد. آغاز عملیاتی شدن لایروبی اروندرود بعد از ماه رمضان، تقویت روابط پولی و بانکی ایران و عراق، ساخت شهرک‌های صنعتی مشترک در منظقه غرب و اقلیم کردستان عراق، توسعه روابط علمی و تحقیقاتی میان دو کشور از جمله توافق هایی بین دو کشور بود که حسن روحانی در سخنان امروز خود بدان اشاره کرد.

رئیس جمهوری اسلامی در پایان سخنانش ضمن تأکید بر این موضوع که ایران و عراق نظرات مشترکی در باره ثبات و امنیت در کل منطقه دارند، گفت: "ما معتقدیم که قدس به عنوان پایتخت دائمی فلسطین خواهد بود و جولان بخش جدایی ناپذیر از سرزمین سوریه است. معتقدیم جنگ در یمن هر چه سریع‌تر باید خاتمه پیدا کند و راه‌حل یمن راه حل سیاسی است.

 عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در سخنانش گفت: "ما به دنبال ارتقا و گسترش روابط پیشرفته میان دو کشور ایران و عراق هستیم و درهمان حال به دنبال الگو قرار دادن رابطه خود با ایران برای سایر کشورهای منطقه هستیم." در این باره او تصریح کرد: عراق به دنبال آن نیست که سیاست خود را منحصر به سطح ارتباط کنونی با ایران کند، بلکه به دنبال ارتقای روابط با کشورهای مختلف از جمله کویت، عربستان سعودی، اردن، امارات، قطر، ترکیه، مصر و سایر کشورها است؛ ما باید به دنبال تحقق منطقه‌ای با ثبات و همراه صلح باشیم و شاهد آن باشیم که جنگ‌ها پایان یافته است."

عبدالمهدی با اشاره به موضع جمهوری اسلامی ایران درباره جنگ یمن خاطرنشان کرد: همانطور که رئیس جمهوری ایران اشاره کرد در مسئله یمن ما خواستار صلح و بازسازی هستیم و معتقدیم تنها راه حل رسیدن به این هدف، راه حل سیاسی است.

وی با اشاره به جزئیاتی از مباحث مطرح شده در دیدارهای خود در تهران، گفت: ممکن است تهدیداتی از خاک عراق علیه ایران وجود داشته باشد، اما ما عزم قاطع داریم تا در مقابل هر گونه تهدیدی از هر کشوری در منطقه بایستیم و قانون اساسی عراق در این باره کاملاً صراحت دارد و ممنوع کرده است که از سرزمین عراق هر گونه حرکتی علیه کشور دیگری انجام شود.

نخست وزیر عراق در این باره همچنیبن تأکید کرد برای حل اختلافات نباید راه‌های خشن و مسلحانه را دنبال کرد و اختلافات باید از راه های دیپلماتیک و مسالمت آمیز حل و فصل شود.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.