سیل در ایران؛ درخواست برداشت از صندوق توسعه ملی برای جبران خسارات سیل
در حالی که آمار دقیقی از میزان خسارات سیل اخیر در ایران در دست نیست، بعضی از مقام‌های رسمی در این کشور از لزوم برداشت از صندوق توسعه ملی صحبت کرده‌اند.

حدود ۱۷۰ نماینده مجلس ایران در طرحی دوفوریتی، منابعی را برای جبران خسارت به سیل‌زدگان تعیین کرده‌اند.

بعضی از خبرگزاری‌های دولتی ایران متن این طرح دو فوریتی را منتشر کرده‌اند.

در یکی از بندهای این طرح آمده: "تا سقف معادل ریالی ۲ میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی که با نرخ سامانه نظام یکپارچه مدیریت ارزی (نیما) به ریال تبدیل خواهد شد."

در این طرح همچنین به دولت اجازه داده شده تا سقف ۵ هزار میلیارد تومان از محل کاهش و جابه‌جایی اعتبارات ردیف‌های بودجه سال ۹۸ مازاد بر اختیارات سازمان برنامه و بودجه خسارات سیل را جبران کند.

همزمان عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران امروز یکشنبه (۱۸ فروردین) در جمع مدیران بانکها و موسسات اعتباری بودجه ۹۸ را برای پاسخگویی به این خسارات ناکافی دانسته است.

اقای همتی به حجم بالای خسارات سیل اشاره کرده و گفته است: "قطعا بودجه ۹۸ امکان پاسخگویی به آن را ندارد و در کنار تسهیلات بانکی استفاده از منابع صندوق توسعه ملی ضروری است."

مقامهای ایرانی می‌گویند بودجه دولت برای جبران خسارات ناشی از سیل کافی نیست
مقامهای ایرانی می‌گویند بودجه دولت برای جبران خسارات ناشی از سیل کافی نیست

مجلس ایران در جلسه علنی امروز صبح (یکشنبه ۱۸ فروردین) خود به بررسی حوادث مرتبط با سیل اخیر پرداخت.

به گزارش خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس امروز در تدارک نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس‌جمهور این کشور و همچنین علی لاریجانی، رئیس‌مجلس هستند که در آن خواستار برداشت از صندوق توسعه ملی برای تامین خسارات ناشی از سیل اخیر شده‌اند.

راضی نوری، نماینده شوش پیشنهاد کرده فوریت طرح تامین مالی از طریق صندوق توسعه ملی و گرفتن اجازه از رهبر جمهوری اسلامی پیگیری شود.

او پیشنهاد کرده یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای جبران خسارت و راه‌اندازی ستاد بازسازی مناطق سیل‌زده برداشت شود.

دیروز شنبه (۱۷ فروردین) غلامرضا تاجگردون، رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در اظهارات مشابهی گفته بود که "خسارات سیل در نقاط مختلف کشور از ظرفیت بودجه دولت بیشتر است و باید نسبت به برداشت از صندوق توسعه ملی اقدام شود."

صندوق توسعه ملی،‌ برای ذخیره بخشی از درآمدهای نفتی دولت برای نسل‌های آینده ایجاد شده است.

این صندوق همچنین براساس قانون، حسابی برای "نیازهای ضروری کشور" دارد که برداشت از آن با حکم قانونی و بعد از اجازه رهبر جمهوری اسلامی ایران ممکن است.

مقامهای ایرانی ناکافی بودن بودجه برای جبران با خسارات ناشی از سیل اخیرا را در اظهارنظرهای مختلف، ابراز کرده‌اند.

از جمله علی لاریجانی، رئیس مجلس که گفته است "معلوم نیست بتوانیم ردیفی برای پرداخت خسارت سیل در بودجه ۹۸ ایجاد کنیم"

او گفته: "در بودجه ۹۸ متأسفانه ردیفی برای تأمین خسارت حوادثی مانند سیل دیده نشده و باید تصمیم دیگری برای تأمین پرداخت هزینه‌های خسارت سیل گرفته شود."

کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بودجه حوادث غیرمترقبه در قانون بحران را ۱۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرده که "دولت می‌تواند از این بودجه برای مدیریت مناطق سیل‌زده استفاد کند."

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.