«موافقت» با پرداخت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه برای جبران خسارات سیل
رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی خبر داد که رهبر جمهوری اسلامی با درخواست رئیس‌جمهوری ایران برای برداشت دو میلیارد دلار از این صندوق، با هدف جبران خسارات سیل به صورت «کلی» موافقت کرده است.

مرتضی شهید‌زاده روز یکشنبه ۲۵ فروردین در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفت که قرار است پس از ارائه گزارشی درباره خسارات سیل، «این موافقت نهایی شود».

وی خبر داد که آیت الله خامنه‌ای ضمن «موافقت کلی» با درخواست حسن روحانی، در عین حال «دستور بررسی و برآورد خسارت» سیل را داده است.

به گفته آقای شهیدزاده، حسن روحانی نیز از همه وزرا خواسته که برآورد دقیقی از خسارات سیل تهیه شود تا در اختیار رهبرجمهوری اسلامی قرار گیرد و «براساس آن دستور پرداخت منابع از صندوق صادر شود».

این مبلغ حدود ۲۷ هزار میلیارد تومان است. عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران خسارات سیل را ۳۵ هزار میلیارد تومان معادل دو و نیم میلیارد دلار اعلام کرده است.

رهبر جمهوری اسلامی پیش از این نیز چندین بار دستور برداشت از صندوق توسعه ملی برای تامین بودجه نظامی، بودجه صداوسیما، مقابله با ریزگردها و مصارف دیگر را داده است.

تامین این بودجه‌ها از محل صندوق توسعه ملی در حالی است که در اساسنامه آن قید شده که این صندوق «با هدف تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت‌وگاز و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی به ثروت‌های ماندگار، مولد و سرمایه‌های زاینده اقتصـادی و نیز حفـظ سهم نسل‌های آینده از منابع نفت و گاز و فرآورده‌های نفتی تشكیل می‌شود».

در همین حال مرکز پژوهش‌های مجلس ایران پیش‌بینی کرده که به دلیل کاهش فروش نفت و برداشت‌ها از صندوق توسعه ملی، از جمله برای مصارف نظامی، در سال ۹۸ هیچ پولی وارد این صندوق نخواهد شد.

پیش از این نیز حدود ۱۷۰ نماینده مجلس طرحی دوفوریتی را برای برداشت دو میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی، با هدف جبران خسارات سیل ارائه کرده بودند.

در همین حال رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت که «به نظر می‌رسد» پس از دستور رهبر جمهوری اسلامی در این زمینه، طرح نمایندگان مجلس متوقف شده است.

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی، روز ۱۸ فروردین گفته بود که به دلیل خسارات بالای سیل، امکان جبران خسارت از طریق بودجه پیش‌بینی شده برای سال ۹۸ وجود ندارد و «استفاده از منابع صندوق توسعه ملی ضروری است».

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، وب‌سایت انتخاب و سایت رادیو فردا /ا.م/ ک.ر

 

 

 

 

رادیو فردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.