سفر محمد جواد ظریف به سوریه و ترکیه پیش از برگزاری نشست آستانه
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران 10 روز پیش از برگزاری نشست آستانه درباره سوریه، به این کشور سفر کرد. وی هدف از این سفر را "هماهنگی مواضع در مهمترین موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی با هدف کمک به تعمیق و تحکیم صلح و ثبات منطقه‌ای" عنوان کرد.

ظریف که پیش از ظهر سه‌شنبه 16 آوریل/ 27 فروردین با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه دیدار کرد به خبرنگاران گفت که با توجه به تحولات منطقه "مخصوصا سیاست‌های خصمانه" آمریکا بعد از "شکست‌های پی در پی میدانی و شکست‌های سیاسی" آمریکا و اسرائیل "در منطقه و در دنیا" اکنون لازم است که همه تلاش‌ها در منطقه برای " پیگیری پیروزی‌های میدانی، هماهنگی سیاست‌های کشورهای منطقه و نیز طراحی برای پیشبرد برنامه گفت‌وگوها در سوریه" برای رسیدن به یک راه‌حل سیاسی انجام شود.

وزیر امور خارجه ایران همچنین در تشریح سیاست‌های آمریکا و اسرائیل و اقدامات به گفته او "غیرقانونی" دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده به " اعلام پذیرش الحاق غیرقانونی و بلندی‌های جولان" به خاک اسرائیل، اعلام پایتختی بیت‌المقدس اشاره کرد و همچنین اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک گروه تروریستی از سوی دولت آمریکا را یک اقدام "بسیار ابلهانه، غیرقانونی و بی‌سابقه" خواند.

وی در سفر خود به دمشق به جز بشار اسد قرار است با نخست وزیر و وزیر امور خارجه و رئیس مجلس سوریه نیز دیدار کند و پس از آن راهی ترکیه خواهد شد.

دور بعدی نشست آستانه برای حل بحران سوریه قرار است روزهای 25 و 26 آوریل در شهر آستانه، پایتخت قزاقستان برگزار شود.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.