مرخصی استعلاجی نرگس محمدی در انتظار تصمیم نهایی دادستان
زندان اوین و ضابطان پرونده نرگس محمدی با مرخصی استعلاجی او موافقت کرده‌‌اند. وکیل نرگس محمدی گفته که اتخاذ تصمیم نهایی بر عهده دادستان تهران است. نرگس محمدی به شدت بیمار است و باید تحت عمل جراحی قرار گیرد.

خبرگزاری ایرنا به نقل از محمود بهزادی ‌راد، وکیل نرگس محمدی خبر داده که زندان اوین با مرخصی استعلاجی برای خانم محمدی موافقت کرده است. او به ایرنا گفته که در انتظار تصمیم نهایی از سوی دادستان تهران است. محمود بهزادی گفته که موکلش به بستری شدن در بیمارستان و عمل جراحی برای برداشتن رحم و تومور ریه نیاز دارد.

نرگس محمدی، نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر ایران به اتهام تاسیس کمپین لگام (لغو گام به گام اعدام) و فعالیت‌های حقوق بشری به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

محمدی در طول سال‌ها زندان به انواع بیماری‌ها از جمله آمبولی ریه مبتلا شده و از یک سال پیش پزشک متخصص او تشخیص داده است که به علت خونریزی باید رحم او خارج شود. پیش از این تلاش‌های برای اعزام نرگس محمدی به بیمارستان بی‌نتیجه مانده بود. حالا این امیدواری وجود دارد که خانم محمدی برای مداوا به بیمارستان فرستاده شود.
محمود بهزادی راد به ایرانا گفته است از مدت محکومیت ۱۰ ساله خانم محمدی شش سال و هشت ماه سپری شده و او مشمول آزادی مشروط است.

وضع مرخصی نازنین زاغری هنوز روشن نیست

محمود بهزادی راد به ایرنا گفته است هم نازنین زاغری و هم خود او به عنوان وکیل پرونده، طی نامه های جداگانه از زندان درخواست مرخصی استعلاجی کرده اند اما زندان هنوز درباره مرخصی زاغری تصمیمی نگرفته و باید منتظر باشد.

اسفند ماه گذشته نرگس محمدی و نازنین زاغری در نامه‌ای به جعفری دولت‌‌آبادی، دادستان تهران گفته‌اند در صورت تداوم عدم رسیدگی به درخواست‌های آنها برای دسترسی به خدمات پزشکی، دست به اقدامات اعتراضی خواهند زد.

نیروهای سازمان اطلاعات سپاه کرمان خانم زاغری را در فروردین سال ۱۳۹۵ در "فرودگاه امام خمینی" دستگیر و به کرمان منتقل کردند. سپاه ثارالله کرمان به او اتهام «جاسوسی برای دولت‌های بیگانه» زده است. نازنین زاغری به پنج سال زندان محکوم شده است. او در زندان به ناراحتی در سینه و نارسایی‌های دیگر مبتلا شده و به درمان اختصاصی نیاز دارد. خانم زاغری همه اتهامات خود را رد کرده است. اما همسر او به رسانه‌ها گفته است که ادارات امنیتی ایران به او فشار آورده‌ بودند تا در ازای آزادی از زندان در بریتانیا برای آنها جاسوسی کند.

پرونده نسرین ستوده در چرخ دنده دستگاه قضایی

Iran Nasrin Sotudeh 2008
نسین ستوده، وکیل دادگستری

محمود بهزادی راد که وکیل نسرین ستوده نیز هست درباره پرونده او به ایرنا گفته است که فروردین امسال، زمان برگزاری محاکمه تجدیدنظر در پرونده محکومیت موکلش به پنج سال حبس بوده که به خاطر اعزام نشدن ستوده از زندان به دادگاه، جلسه برگزار نشده و به زمان دیگری موکول شده است.

مأموران امنیتی نسرین ستوده وکیل دادگستری را روز ۲۳ خرداد ۹۷ دستگیر کردند، زیرا او حدود ۹ ماه پیش‌تر به شکل غیابی به پنج سال زندان محکوم شده بود. خانم ستوده وکیل یکی از زنان معترض به حجاب اجباری بود که سال گذشته در حرکتی نمادین روسری خود را در خیابان انقلاب بر چوب کردند. این حرکت به نام «دختران خیابان انقلاب» بر سر زبان‌ها ا فتاد.

به گفته همسر خانم ستوده، برای او دادگاهی "غیابی" با هفت اتهام در تاریخ نهم دی‌ماه گذشته در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برگزار شده است. این هفت اتهام "اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی"، "فعالیت تبلیغی علیه نظام"، "عضویت موثر در گروهک غیرقانونی و ضدامنیتی کانون مدافعان حقوق بشر لگام و شورای ملی صلح"، "تشویق به فساد و فحشا و فراهم آوردن موجبات آن"، "ظاهر شدن بدون حجاب شرعی در محل شعبه بازپرسی"، "اخلال در نظم و آسایش عمومی" و "نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی" عنوان شده‌اند. او در حکمی که از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب صادر شده به ۳۳ سال حبس و تحمل ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است که طبق قوانین جزایی ایران سنگین‌ترین حکم، یعنی حدود ۱۲ سال زندان در مورد ستوده اجرا می‌شود.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.