رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: FATF به رابطه با آمریکا مربوط نیست
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران می‌گوید: "نباید فعالیت مرتبط با گروه اقدام ویژه مالی اف‌ای‌تی‌اف (FATF) را در قالب روابط با آمریکا دید."

آقای فلاحت‌پیشه همچنین گفت: "باید از هر اقدامی که باعث انزوای بین‌المللی ایران ‌شود، پرهیز کرد."

هواداران تصویب دو لایحه باقی مانده از چهار لایحه FATF معتقدند عدم تصویب آنها به انزوای ایران منجر خواهد شد.

دولت حسن روحانی چهار لایحه در این زمینه به مجلس برده اما با مخالفت شورای نگهبان و بی‌نتیجه ماندن جلسات مکرر مجمع تشخیص مصلحت، تکلیف دو لایحه روشن نیست، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) و کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT).

در روزهای گذشته، پس از قرار گرفتن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی آمریکا، برخی گمانه‌زنی‌های حاکی از این بود که احتمال تصویب این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت کاهش یافته است.

اما اکنون رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس می‌گوید که اقدام آمریکا علیه سپاه ارتباطی با تصویب لوایح مرتبط با FATF در مجمع تشخیص ندارد و این "دو مقوله جدای از هم" هستند.

آقای فلاحت پیشه در مقام رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با دعوت مجمع تشخیص مصلحت در جلسات بررسی دو لایحه پالرمو و مقابله با تامین مالی تروریسم حضور دارد.

آقای فلاحت پیشه در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت قرار دادن آمریکا در لیست سیاه در مجلس شورای اسلامی به معنای "مقابله به مثل" است نه "گسترش بحران".

مجلس قانونی را با عنوان "مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه" تصویب کرده و این اختیار را به شورای عالی امنیت ملی داده که در صورت صلاح‌دید بخشی از نیروهای آمریکایی را "تروریستی اعلام کند."

با این حال آقای فلاحت پیشه تأکید کرد که: "این گفتار که آمریکایی‌ها باید منتظر تابوت باشند را قبول ندارم. تا زمانی که مقتضیات دفاعی ما اقتضا نکند از کشته شدن آمریکایی‌ها خوشحال نخواهیم شد".

دولت و هواداران تصویب لوایح مرتبط با FATF می‌گویند تصویب این قوانین برای رابطه تجاری با اروپا و استفاده از مزایای توافق هسته‌ای (برجام) ضروری است.

اما دولت آمریکا امیدوار است با قراردادن سپاه در لیست سازمان‌های بین‌المللی تروریستی، تعداد بیشتری از شرکت‌های ایرانی تحت پیگرد قانونی دولت ایالات متحده قرار بگیرند و بدین ترتیب تجارت ایران با اروپا با دشواری‌های بیشتری مواجه شود.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.