کشتی ایرانی مشکوک در سواحل لیبی تحت بازرسی قرار می‌گیرد
دولت وفاق ملی لیبی، یک کشتی ایرانی را برای بازرسی به ساحل برد. این کشتی به اسم "شهر کرد"، در فهرست تحریم‌های آمریکا و اتحادیۀ اروپا قرار دارد. طرفداران ژنرال حفتر ادعا کرده‌اند که این کشتی حامل اسلحه است.

روز شنبه ٢٧ آوریل/٧ اردیبهشت، وزارت کشور دولت وفاق ملی لیبی اعلام کرد که کشتی "شهر کرد" با پرچم ایران در بندر مصراته پهلو گرفته است. مصراته بندر تجاری اصلی لیبی محسوب می‌شود.

وزارت کشور بدون توضیح بیشتر، اعلام کرده که کشتی حامل ١۴۴ کانتنر است که باید مورد بازرسی قرار گیرد. بر اساس مدارک رسمی، کشتی "شهر کرد" از بندری در بلغارستان حرکت کرده است.

چهار روز قبل از انتشار این خبر - ٢٣ آوریل - ژنرال احمد مسماری، سخنگوی "ارتش ملی لیبی" که تحت فرمان ژنرال حفتر است، گفته بود که یک کشتی ایرانی در سواحل "مصراته" حضور دارد. او به طور ضمنی گفته بود که این کشتی حامل اسلحه و مهمات قاچاق است. به گفتۀ ژنرال مسماری، اگر چنین چیزی صحت داشته باشد «اسباب ننگ جامعۀ بین‌المللی خواهد بود».

حضور این کشتی در حالی معلوم شده که ژنرال حفتر از حدود سه هفته قبل عملیات نظامی را برای فتح طرابلس آغاز کرده است. طرابلس مرکز استقرار دولت وفاق ملی لیبی است. اکثر گروه‌های شبه‌نظامی که در مقابل پیش‌روی ژنرال حفتر مقاومت می‌کنند به دولت وفاق ملی وفا دارند؛ اما در عین حال کم نیستند گروه‌های پراکنده که کم و بیش به عنوان مزدور و یا برای منافع شخصی می‌جنگند.

هنوز معلوم نیست که مأموریت کشتی ایرانی در سواحل لیبی چه بوده و در صورتی که بار اسلحه داشته، چه کسانی قصد تحویل‌ گرفتن آن را داشته‌اند. دولت ایران هنوز واکنشی در این مورد نشان نداده است.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.