دفاع وزیر کشور ایران از پیامک‌های هشدار درباره حجاب
عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، از فرستادن "پیامک‌های امنیت اخلاقی" برای افرادی که به گفته او دچار خطا یا اشتباه می‌شوند دفاع کرده و آن را "عمل به قانون" خوانده است.

آقای رحمانی فضلی گفته است که در این روش "به جای آن که در کوچه و خیابان با مظاهر علنی برخورد شود، مأموران پلیس ضمن اینکه گشت‌های خود را داشته و اقدام به امر به معروف می‌کنند برای افراد متخلف پیامکی را صادر می‌کنند."

منظور از "مظاهر علنی" رعایت نکردن بعضی قوانین جمهوری اسلامی مانند رعایت حجاب اجباری برای زنان است.

وزیر کشور ایران روز یکشنبه هشت اردیبهشت در جمع فرماندهان و روسای پلیس ایران گفت به افرادی که پیامک‌های اخطار دریافت می‌کنند، تذکر داده می‌شود و "وقتی این موضوع به دو یا سه مورد می‌رسد باید تعهد دهند."

روز پنج‌شنبه هفته گذشته ایجاد ازدحام مراجعه‌کنندگان در مقابل ساختمان پلیس امنیت اخلاقی تهران در خیابان وزرا خبرساز شد. این افراد کسانی بودند که به دلیل رعایت نکردن حجاب در خودرو پیامک هشدار و احضار دریافت کرده بودند.

یکی از این آنها به بی‌بی‌سی فارسی گفت که در پیامکی که دریافت کرده از او خواسته شده که ظرف ۷۲ ساعت به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کند.

در نهایت ماموران پلیس به جمعیت حاضر گفتند که پیامک‌های ارسالی درباره حجاب پاک شده و نیازی به حضور آنها نیست.

ازدحام در مقابل کلانتری وزرا در تهران
ازدحام در مقابل کلانتری وزرا در تهران

"رفتار در منزل و رفتار در کوچه"

این خبر با واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی روبرو شد و بار دیگر موضوع استفاده از "گشت نامحسوس" برای تذکر درباره پوشش شهروندان را مطرح کرد.

وزیر کشور ایران امروز با دفاع از نیروی انتظامی به دلیل استفاده از این شیوه‌ گفت: "روشی در زمان سردار اشتری (فرمانده پلیس جمهوری اسلامی) باب شد که روش خوبی است و من نیز آن را می‌پسندم."

هم‌زمان حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ در توضیح دلیل برخورد پلیس گفت: "بنده یک رفتاری در منزلم دارم و یک رفتاری در کوچه و خیابان که به آن مراکز و اماکن عمومی می‌گوییم... بالاخره باید قوانین را رعایت کنیم."

با وجود این آقای رحیمی گفته است کسانی که هشدار امنیت اخلاقی دریافت می‌کنند "بحث پرونده قضایی و دادسرا نخواهند داشت و جمعی از خواهران و افرادی که جزو معاونت اجتماعی هستند بیشتر بحث مددکاری و مشاوره را برای این افراد انجام می‌دهند."

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.