سرافراز: مبارزه با فساد در صداوسیما باعث برخورد با ما شد
محمد سرافراز، رئیس سابق سازمان صداوسیما در ایران، می‌گوید در دوران ریاستش برنامه‌هایی برای مبارزه با فساد و رانت نهادهای حاکمیتی، از جمله سپاه را در این سازمان دنبال می‌کرده که همین باعث برخورد با او شده است. او می‌گوید مسایل مرتبط با شهرزاد میرقلی‌خان هم بخشی از همین "تخریب‌‌ها" بوده است.

او سازمان اطلاعات سپاه و حسین طائب را به مداخله در مزایده آگهی‌های بازرگانی رادیو و تلویزیون متهم کرده است.

آقای سرافراز چند پروژه بزرگ و چند میلیارد تومانی صداوسیما، از جمله پیامرسان سروش را، "بی فایده" می‌خواند و با شرحی از اتلاف منابع مالی این سازمان، می‌گوید "۸۰۰ پست مدیریتی" بسته‌شده در دوران او دوباره به ساختار آن سازمان بازگشته است.

رئیس سابق صداوسیما با انتقاد از فشارها و کارشکنی‌ها در راه مبارزه‌اش با فساد می‌گوید منافع مسابقه‌های جنجالی و "بخت‌آزمایی الکترونیک" تلویزیونی هم به نهادهای مورد انتقادش می‌رسد.

او این مطالب را در مصاحبه‌ای ویدیویی مطرح کرده که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت منتشر شده است.

یک هفته پیشتر انتشار ویدیویی از آقای سرافراز جنجالی شد که در آن او اوراق و پرونده‌هایی را به شهرزاد میرقلی‌خان، بازرس سابق صداوسیما و زندانی سابق در آمریکا، تحویل می‌داد.

مصاحبه آقای سرافراز با عبدالرضا داوری انجام شده که در دوران محمود احمدی‌نژاد، مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور بود.

در این مصاحبه شهرزاد میرقلی‌خان هم به طور تلفنی حضور دارد و از جمله مسائلی را درباره دفتر رهبر ایران و مجتبی خامنه‌ای، فرزند او، مطرح می‌کند.

شهرزاد میرقلی خان و محمد سرافراز
ویدیوی ملاقات رئیس سابق صداوسیما با بازرس سابق این سازمان جنجالی شد

آقای سرافراز با اشاره به فعالیت‌‌های اقتصادی شرکت‌های وابسته به نهادهای حکومتی، به آقای داوری می‌گوید که فساد و رانت در ایران "اصلاح‌طلب و اصولگرا ندارد" و غیر از "مقام رهبری" کسی قدرت مقابله با اعمال نفوذهای صاحبان منافع را ندارد.

محمد سرافراز در سال ۱۳۹۳ با حکم آیت‌الله علی خامنه‌ای به ریاست صداوسیما رسید، اما پس از یک سال و نیم جای خود را به عبدالعلی علی‌عسگری داد که یکی از معاونان برکنارشده توسط خود آقای سرافراز بود.

پیشتر هم کسانی که سابقه نزدیکی و وفاداری به آیت‌الله خامنه‌ای را داشته‌اند، انتقادهایی مشابه محمد سرافراز درباره گستردگی فساد در ایران مطرح کرده‌اند.

از جمله محمود احمدی‌نژاد که نهادهای مختلف زیر نظر رهبر را نقد کرده و یا فعالان بسیجی که سال گذشته در نامه‌ای درباره "قابل دفاع نبودن وضع کشور" هشدار دادند.

محمد سرافراز به گستردگی فعالیت‌های اقتصادی نهادهای وابسته به حکومت، از جمله سپاه، ستاد اجرایی فرمان امام و صندوق‌های بازنشستگی اشاره می‌کند و آنها را رانتی می‌خواند.

داوری
عبدالرضا داوری از نزدیکان محمود احمدی نژاد است

او می‌گوید: "بسیاری از زدوبندها و فسادها در این مجموعه‌ها شکل گرفته است. یک ارتباط پنهانی با هم در بالا دارند که چپ و راست ندارد، اصلاح‌طلب و اصولگرا هم ندارد."

سرمنشاء
آقای سرافراز می‌گوید برخوردی که با او شد مشابه برخوردی است که با سه رئیس جمهور قبلی در ایران شده است.

"اول از اطرافیان شروع کردند، بعد به خود طرف رسیدند. گفتند این جاسوس است، آن یکی مشکل اخلاقی دارد، آن یکی مشکل مالی دارد، تا برسند به خودشان."

اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و محمود احمدی‌نژاد به جز برخوردهای قضایی و امنیتی با نزدیکانشان، شاهد حملات فشارهای سیاسی و رسانه‌ای علیه خودشان هم بوده‌اند.

آقایان هاشمی رفسنجانی و احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت شدند و محمد خاتمی نیز با محدودیت‌های مکرر روبرو بوده است.

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.