زنگنه: استفاده سیاسی از نفت موجب فروپاشی اوپک می‌شود
وزیر نفت ایران از کشورهای همسایه‌ای که می‌خواهند جای ایران را در تولید نفت بگیرند انتقاد کرد و گفت که استفاده سیاسی از نفت باعث مرگ اوپک خواهد شد. او همچنین گفت که ایران در پی یافتن راهکارهایی برای فروش نفت خود است.

بیژن زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت (اول مه) گفت هر کشوری که "استفاده سیاسی از نفت" کند، "مرگ و فروپاشی اوپک" را رقم می‌زند.

از حدود یک هفته پیش که آمریکا برای آنچه "فشار حداکثری" بر جمهوری اسلامی و به صفر رساندن صادرات نفت ایران خوانده شده، از تمدید دوره شش ماهه معافیت مشروط هشت واردکننده اصلی نفت و گاز این کشور خودداری کرد، بهای نفت نیز افزایش یافته و حال به بالاترین حد خود از نوامبر گذشته رسیده است.

آمریکا نوامبر سال پیش که دور دوم تحریم‌ها آغاز شد برای هشت خریدار اصلی نفت و گاز ایران (شامل کشورهای چین، هند، کره جنوبی، ژاپن، ترکیه، تایوان، ایتالیا و یونان) یک معافیت شش ماهه، به شرط کاهش واردات قائل شد. دوره این معافیت ابتدای ماه مه خاتمه می‌یابد و واشنگتن تمدید آن را منتفی اعلام کرده است.

این امر باعث شده که واردکنندگان نفت ایران زیر فشار قرار گرفته‌اند تا خرید نفت از ایران را متوقف کنند.

زنگنه در سخنرانی‌اش در مراسم گشایش ۲۴مین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران گفت: «هر کس از نفت به عنوان ابزار سیاسی استفاده کند باید تبعات آن را هم بپذیرد. [...] برخی با راهی که می‌روند و با استفاده از نفت به عنوان سلاح بر علیه دو عضو بنیان‌گذار اوپک، اتحاد اوپک را به تفرقه بدل می‌کنند و مرگ و فروپاشی اوپک را رقم می‌زنند و مسئولیت این با آنهاست.»

به گزارش وبسایت وزارت نفت (شانا)، مسعود کرباسیان، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، روز چهارشنبه گفت که ایران سازمان اوپک را ترک نخواهد کرد.

آمریکا اعلام کرده است که پس از تصمیماتی که در رابطه با نفت ایران گرفته، با عربستان سعودی و امارات متحده عربی همکاری دارد تا مطمئن شود که بازارهای نفتی "به قدر کافی تامین" می‌شوند، اما تاجران نفت نگران‌اند که نفت به اندازه کافی در بازارها موجود نباشد.

به گزارش خبرگزاری جماران، زنگنه در رابطه با ادامه صادرات نفت ایران گفت که "گرچه صفر کردن صادرات نفت ایران یک آرزوی آمریکایی‌هاست اما این آرزو خیال واهی است". او افزود که دو همسایه ایران در رابطه با ظرفیت‌های تولید نفت‌شان "بزرگنمایی" می‌کنند.

زنگنه همچنین به طرحی اشاره کرد در زمینه راهکاری برای فروش نفت که در دولت بررسی و تایید شده است. او گفت: «بررسی کرده‌ایم که آیا می‌شود در بازپرداخت اجرای طرح‌ها به نفت اتکا کرد و حتی بعد از انجام کار و فروش جنسی، تأمین مالی از محل نفت و فروش نفت خام انجام گیرد که این مدلی است که مورد توافق ما هست و دولت هم با آن موافقت کرده اما به اجرا رسیدن آن کمی دشواری دارد که باید مسیر اجرا برای آن دنبال شود.»

وزیر نفت ایران گفت که دولت به روش‌ها و افکار جدید برای فروش نفت نیاز دارد و هر سرمایه‌داری منابع مالی اجرای طرحی را تامین کند، طرحی که پیشنهاد می‌دهد در اولویت خواهد بود.

زنگنه در بخش دیگری از سخنرانی‌اش گفت که امسال ظرفیت تولید گاز غنی ایران از یک هزار میلیارد متر مکعب عبور می‌کند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.