جهانگیری احتمال بازگشت کوپن و سهمیه‌بندی را مطرح کرد
اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور ایران در جریان دیدار از نمایشگاه کتاب تهران احتمال بازگشت کوپن و سهمیه‌بندی را مطرح کرده است.

آقای جهانگیری با اشاره به شرایط جدید اقتصادی که پس از آغاز دور جدید تحریم‌های گسترده ایالات متحده علیه ایران بوجود آمده، گفت که دولت در این شرایط دو راهکار در پیش دارد: سهمیه بندی و دخالت بیشتر دولت در اقتصاد و یا "آزاد کردن اقتصاد" و دادن یارانه‌ها به صورت نقدی.

معاون رییس جمهور ایران در توضیح راهکار اول، توضیح داد که با توجه به اینکه "به سمت محدودیت‌های بیشتری داریم پیش می‌رویم" پس احتمالاً نقش دولت پر رنگ‌تر شده و "شاید مجبور شویم در برخی کالاها به سمت سهمیه‌بندی و کوپنی شدن پیش برویم".

وی پیش‌نیاز چنین کاری را ورود مجدد دولت در فعالیت‌های اقتصادی اعلام کرد.

آقای جهانگیری راهکار دوم را حرکت به سمت آزاد کردن اقتصاد و برداشتن قید و بندها دانست و گفت: "به جای اینکه کالای مورد نظر اقشار ضعیف را با سهمیه بندی تأمین کنیم اقتصاد را آزاد کنیم و یارانه‌های پنهان را به صورت نقد در اختیار مردم بگذاریم".

"من از همه صاحب نظران درخواست دارم راجع به این دو نظریه شفاف صحبت کنند و نقد کنند؛ ما باید به زودی تصمیمی بگیریم که آینده کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد".

آقای جهانگیری همچنین با اشاره به اینکه کاغذ نیز یکی از ۲۰ قلم کالای اساسی است که ممکن است مشمول سهمیه‌بندی شود به مشکلات موجود در تامین کاغذ پرداخت و گفت: "کمترین نرخ ارز را سال گذشته به کاغذ اختصاص دادیم. در این میان عده‌ای ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده، کاغذ وارد کرده و در آن شبکه ای که وزارت ارشاد در نظر داشت آن را توزیع نکردند."

به گفته وی دولت پیگیر این تخلفات است و با خاطیان برخورد خواهد شد.

کوپن
کوپن‌های دهه شصت در ایران

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.