آمریکا توسعۀ نیروگاه اتمی بوشهر را ممنوع خواند و خواستار قطع کامل غنی سازی اورانیوم توسط ایران شد
به منظور اعمال "فشار حداکثر" بر حکومت جمهوری اسلامی ایران، دولت آمریکا محدودیت های تازه ای را علیه برنامۀ هسته ای غیرنظامی ایران وضع کرد. از امروز شنبه چهارم ماه مه دولت آمریکا هر گونه کمک برای توسعۀ نیروگاه اتمی بوشهر را که توسط روسیه ساخته شده مشمول مجازات های خود کرده است.

مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت امور خارجۀ آمریکا، با اعلام این خبر تصریح کرده است که "افزون بر این، هر گونه فعالیتی برای انتقال اورانیوم غنی شدۀ ایران به خارج در ازای دریافت اورانیوم طبیعی هدف مجازات های آمریکا قرار می گیرد." آمریکا در عین حال از جمهوری اسلامی ایران خواسته است که غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.

دولت آمریکا همچنین اعلام کرده است که از این پس نخواهد پذیرفت که رژیم ایران بیش از حد مجاز آب سنگین ذخیره کند. در این حال، مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، به مدت ۹٠ روز سه طرح جاری برنامۀ غیرنظامی اتمی ایران را از تحریم های واشنگتن معاف کرده است. هدف این اقدام تأسیسات زیرزمینی فردو و رآکتور تولید آب سنگین اراک است که تحت نظارت جامعۀ بین المللی تغییر یافته به طوری که جمهوری اسلامی ایران نتواند پلوتونیوم لازم برای مصرف نظامی تولید کند.

یک سال پیش در چنین روزهایی، رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ، به طور یکجانبه از توافق اتمی با ایران (برجام) خارج شد و تحریم های تعلیق یافتۀ واشنگتن را علیه جمهوری اسلامی ایران از نو به اجرا گذاشت و به مرور تشدید نمود.

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.