احمد منتظری: دفتر نشر آثار آیت‌الله خمینی باید به 'فاسد خواندن' آیت‌الله منتظری پاسخ دهد
روح‌الله حسینیان، رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی و از مقام‌های وزارت اطلاعات در دهه ۶۰ شمسی، در مصاحبه‌ای گفته است که آیت‌الله روح‌الله خمینی، رهبر وقت ایران، آیت‌االله حسینعلی منتظری و شاگردانش را "فاسد" خوانده است.

روح‌الله حسینیان در مصاحبه با برنامه اینترنتی رودررو گفت رهبر وقت ایران در جلسه "عزل آیت‌الله منتظری از قائم مقامی خود" و در حضور اکبر هاشمی رفسنجانی، علی خامنه‌ای، علی مشکینی و ابراهیم امینی گفته "منتظری هم خودش فاسد است و هم شاگردی که تربیت می‌کند فاسد تربیت می‌کند".

او می‌گوید آیت‌الله خمینی این صحبت را پس از آن مطرح کرده که یک نفر از حاضران در جلسه از رهبر وقت ایران خواسته که به آیت‌الله منتظری اجازه دهد که دست کم جلسات درسش را ادامه دهد.

احمد منتظری: دفتر نشر آثار آیت‌الله خمینی واکنش نشان دهد

احمد منتظری، فرزند آیت‌الله منتظری در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی در واکنش به این اظهارات آقای حسینیان گفت: "این حرف با سیره عقلا جور نیست. الان بسیاری از شخصیت‌های جمهوری اسلامی از جمله مقام رهبری [آیت‌الله خامنه‌ای] شاگرد آیت‌الله منتظری بودند".

احمد منتظری این اظهارات را "زشت" توصیف کرد و خواستار واکنش "موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی" شد.

آقای منتظری می‌پنداشت احمد خمینی نامه ششم فروردین را نوشته است
آقای منتظری می‌پنداشت احمد خمینی نامه ششم فروردین را نوشته است

این سخنان روح‌الله حسینیان درحالی بیان می‌شود که به باور نزدیکان آیت‌الله منتظری، اصالت نامه "تندی" که آیت‌الله خمینی در تاریخ ششم فروردین، خطاب به آیت‌الله منتظری نوشته زیر سوال است و دست خط این نامه با دست رهبر وقت ایران تفاوت دارد.

در این نامه که به آیت‌الله خمینی منسوب است، او آقای منتظری را "ساده لوح" و "تحریک پذیر" می‌خواند و می‌گوید او صلاحیت و مشروعیت رهبری آینده ایران را از دست داده است. در این نامه همچنین آمده است: "والله قسم من از ابتدا با انتخاب شما موافق نبودم".

اکبر هاشمی رفسنجانی پس از مرگ آیت‌الله خمینی، در یکی از خطبه‌های نماز جمعه‌ها گفته بود پس از آنکه از نگارش این نامه خبردار شدند، همراه آیت‌الله خامنه‌ای، علی مشکینی و ابراهیم امینی ساعت ۹:۳۰ دقیقه شب خود را به منزل آیت‌الله خمینی می‌رسانند و تا مدتی جلوی انتشار این نامه را از رادیو ایران می‌گیرند. اما آیت‌الله خمینی آن را به بیت آیت‌الله منتظری می‌فرستد.

هفتم فروردین ۱۳۶۸ آیت‌الله منتظری در نامه‌ای به آیت‌الله خمینی از قائم‌مقامی رهبری استعفا می‌کند.

آیت‌الله خمینی در حالی در این نامه جانشینش را بر کنار می‌کند که آیت‌الله منتظری از سوی نمایندگان مجلس خبرگان رهبری به این سمت گمارده شده بود و عزل او نیز تنها با رأی این مجلس ممکن بود.

در عمل نیز، مجلس خبرگان ۱۴ خرداد ۱۳۶۸، تشریفات قانونی را به جا آورد و در یک رأی‌گیری با استعفای آیت‌الله منتظری موافقت کرد. ساعتی پس از این رأی‌گیری اعضای مجلس آیت‌الله خامنه‌ای را به رهبری جمهوری اسلامی ایران برگزیدند.

احمد منتظری به بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید "از تابستان ۶۷ به بعد که صحبت اعدام‌ها در زندان مطرح شد، آیت‌الله منتظری هیچ دیداری با آیت‌الله خمینی نداشت. حتی در خردادماه سال ۱۳۶۸، بیت آیت‌الله خمینی اجازه نداد که آیت‌الله منتظری همچون دیگران از پشت شیشه با آیت‌الله خمینی ملاقات کنند و رابطه را به این صورت خراب کرده بودند".

او می‌گوید "گروه سومی بود که نمی‌خواستند آقای منتظری و خمینی دیدار کنند". او هدف از این ممانعت را تغییر رهبری می‌داند و می‌گوید "البته این تغییر به سوی آیت‌الله خامنه‌ای نبود، به سوی کس دیگری بود که موفق نشدند".

به گفته احمد منتظری "آقای حسینیان عناد خاصی با آیت‌الله منتظری داشت".

روح‌الله حسینیان در مصاحبه اخیر خود با برنامه اینترنتی رودرو می‌پذیرد که نخستین کسی بود که به عنوان دادستان وقت دادگاه ویژه روحانیت به همراه شماری از نیروهای امنیتی برای حصر آقای منتظری به خانه او هجوم بردند.

حصر آقای منتظری در آبان ۱۳۷۶ با دستور شورای عالی امنیت ملی صورت گرفت.

در آن زمان، محمد خاتمی رئیس شورای عالی امنیت ملی و حسن روحانی دبیر این شورا بود. قربانعلی دری نجف‌آّبادی، عبدالله نوری، کمال خرازی، محمدعلی نجفی، علی اکبر ناطق نوری و محمد یزدی از دیگر اعضای این شورا بودند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.