هشدار فرانسه به ایران: هر اقدام مغایر با برجام، تحریم‌های اروپا را در پی خواهد داشت
فرانسه به جمهوری اسلامی ایران هشدار داد که هرگونه عملی که با توافق اتمی (برجام) مغایرت داشته باشد، مجازات‌های اروپا را همراه خواهد داشت. این هشدار در پی انتشار تصمیم ایران در جهت "کاهش تعهدات خود از برجام" اعلام شده است.

بعدازظهر سه‌شنبه ٧ مه/١٧ اردیبهشت، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی نوشت که تهران، فردا "تصمیم خود برای کاهش تعهداتش از برجام را اعلام خواهد کرد". به نوشتۀ ایرنا این تصمیم‌ها "در پی بدعهدی‌ها و خروج یکجانبه آمریکا از برجام" اعلام خواهد شد.

قرار است که این موضوع توسط عباس عراقچی معاون وزارت خارجه به سفیران پنج کشور انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین رسماً اعلام گردد.

همچنین به نوشتۀ ایرنا، قرار است که حسن روحانی رییس جمهوری نیز در روز چهارشنبه نامه‌ای به سران پنج کشور ارسال کند و شرح دهد که "ایران چقدر در موضوع برجام خویشتنداری کرده اما فرصت‌ها از دست رفته و طرف مقابل نتوانسته به تعهداتش در برجام عمل کند، به طوری که برای ایران راهی به جز کاهش تعهداتش نیست".

و بالاخره محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در نامه‌ای به فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کنندۀ سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا، "جزییات فنی و حقوقی کاهش تعهدات ایران را اعلام خواهد کرد".

ایرنا می‌افزاید: "متن کامل این نامه‌ها جزو اسناد محرمانه کمیسیون مشترک برجام خواهد بود اما خبر آن منتشر خواهد شد".

به نوشتۀ این خبرگزاری درخواست اصلی ایران "بازگشت شرایط در زمینۀ بانکی و نفتی به دوران قبل از خروج آمریکا از برجام است".

اگر طی دو ماه آینده "اقدامات جدیدی از سوی طرف مقابل صورت گیرد، ایران به شرایط قبل باز خواهد گشت". در غیر این صورت، ایران مرحلۀ دوم کاهش تعهدات خود را آغاز خواهد کرد.

واکنش فوری فرانسه

اما امروز – سه‌شنبه ٧ مه - مقامات فرانسوی به موضع‌گیری ایران واکنش نشان دادند. رویترز از قول منبعی در کاخ الیزه نقل کرد: "دلمان نمی‌خواهد که فردا (چهارشنبه) تهران تصمیماتی را اعلام کند که نقض توافق هسته‌ای محسوب شود".

این منبع می‌افزاید: "در آن صورت، ما ناچار خواهیم شد که برای اجرای مفاد همین توافق، تحریم‌های قبلی را از سر بگیریم. اما این چیزی نیست که ما می‌خواهیم و امیدواریم که ایرانی‌ها دست به چنین انتخابی نزنند؛ هنوز تردیدهایی در این مورد وجود دارد".

البته خبرگزاری‌های ایرانی گفته‌اند که "فعلاً موضوع خروج از برجام مطرح نیست".

محمد جواد ظریف نیز به خبرگزاری روسی اسپوتنیک گفته است: "ما بارها اعلام کرده‌ایم که صبر مردم ایران اندازه دارد. ادامۀ حضور ایران در برجام به منافع متقابل تهران و رفتار اتحادیه اروپا بستگی دارد و اگر منافع ملی ما تامین شود و اتحادیه اروپا نیز به تعهداتش پایبند باشد، ایران نیز به برجام متعهد خواهد ماند".

ظریف در عین حال اضافه کرد: "چنانچه اتحادیه اروپا نتواند به ایران در زمینۀ مقابله با تحریم‌ها کمک کند، آنگاه ممکن است حضور ایران در برجام معنای واقعی خود را از دست بدهد. در این صورت ممکن است که ایران محدودیت‌های پذیرفته در چارچوب برجام را مورد تجدید نظر قرار دهد".

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.