بدون یک تحول "خاتمی هم نمی‌تواند مردم را به انتخابات بکشاند"

رئیس ستاد اصلاح‌طلبان در تهران درباره انتخابات مجلس ایران می‌گوید اگر تحولی رخ ندهد، محمد خاتمی هم نمی‌تواند مردم را پای صندوق رای بکشاند. او به "نارضایتی شدید" مردم اشاره کرده و گفته "بهتر است روحانی استعفا دهد."

علی صوفی، رئیس ستاد اصلاح‌طلبان در تهران به خبرگزاری فارس پیرامون عدم ارائه لیست انتخاباتی از سوی اصلاح‌طلبان برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس گفته است: «ما در انتخابات ریاست جمهوری و دوره دهم مجلس شورای اسلامی به خاطر رد صلاحیت‌هایی که صورت گرفته بود مجبور به ارائه لیست حداقلی شدیم. این لیست حداقلی برای ما تبعات داشت و توقعات و انتظاراتی که مردم از رأی خود به این لیست داشتند توسط منتخبین لیست اصلاح‌طلبان برآورده نشده است.»

فارس به نقل از او نوشته است: «اخیراً آقای خاتمی در دیداری که با اعضای فراکسیون امید مجلس داشتند گفتند که دیگر از من کاری ساخته نیست و مردم با حرف‌های من هم دیگر پای صندوق‌های رأی هم نمی‌آیند مگر اینکه تحولی جدی در دولت و مجلس شکل بگیرد. بنابراین این نشان می‌دهد که این لیست حداقلی چقدر برای ما هزینه داشت.»

او از کاهش چشمگیر "کارایی" اصلاح‌طلبان گفته و این سوال را مطرح کرده است که چرا «هم چوب را بخوریم و هم پیاز را، چرا باید لیستی بدهیم که هم از اصلاحات هزینه کند و هم در نهایت نارضایتی مردم را افزایش دهد.»

علی صوفی تاکید کرده که اصلاح‌طلبان در صورتی در انتخابات شرکت و لیست‌خواهند داد که بتوانند "لیست قابل قبولی" ارائه کنند.

انتخابات مجلس ایران "بلاموضوع" و "بی‌ارزش" شده است

۱۰ ماه مانده به انتخابات مجلس و با توجه به مشکلات عدیده در جامعه به نظر نمی‌رسد موضوع انتخابات مجلس چندان در جامعه و در میان مردم مطرح باشد. برخی چهره‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان این انتخابات را "بلاموضوع" می‌دانند.

عباس عبدی، فعال سیاسی نزدیک به اصلاح‌طلبان در گفت‌وگویی با خبرآنلاین از"بی معنی" شدن انتخابات مجلس که ۱۰ ماه بیشتر به آن نمانده گفته است. به باور او «نمایندگان مجلس و عملکردشان برآیند آنچه در جامعه حادث می‌شود یا مورد نیاز و مطالبه مردم است، نیست.»

عباس عبدی هم‌چنین گفته که «اختیارات مجلس و توانش به شدت کاهش پیدا کرده» است. او علت را «فیلترهای ناکارآمد کننده و سخت و گسترده‌ای دانست که نامزدهای انتخاباتی از آن عبور می‌کنند تا نماینده شوند بنابراین و در مجموع مجلس‌های اخیر نسبت به اول انقلاب بشدت ضعیف و ضعیف تر شده‌اند».

این تحلیلگر نتیجه گرفته است که این عوامل باعث شده که «انتخابات مجلس مساله اصلی مردم» نباشد. انتخاباتی که به گفته او "بلاموضوع" و "نامفهوم" شده است. مردم را دیگر نمی‌توان با "اظهارنظر ایجابی" برای شرکت در آن تشویق کرد و «در واقع انتخابات ۹۸ انتخابات نقدی است که از فرط بی‌ارزشی کسی درباره آن انگیزه‌ای برای سخن گفتن ندارد».

عبدی این را یک «ناهنجاری سیاسی خطرناک» می‌داند و توضیح می‌دهد «که مطابق قانون مجلس بسیار مهم‌تر از هر نهاد دیگری است ولی امروز به نهادی دست چندم تبدیل شده» است.

تا به حال عمده چهره‌های سیاسی نزدیک به اصلاح‌طلبان همواره انتخابات را به عنوان اهرمی برای مشارکت در سیاست‌گذاری و قدرت به مردم معرفی کرده‌اند. محمد خاتمی، رئیس "دولت اصلاحات" در انتخابات قبلی مجلس مردم را به انتخاب فهرستی تشویق کرد که بعدها مایه انتقادهای بسیار شد.

خاتمی در بهمن ماه ۹۴ به مردم گفته بود به «هیچ وجه نباید از شرکت در انتخابات دلسرد شوند.»

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.