روحانی درباره بحران پناهجویان، مواد مخدر و تروریسم به اروپا هشدار داد
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، به قدرت‌های اروپایی هشدار داده است که با برآورده نشدن منافع ایران در قالب توافق هسته‌ای، ایران نمی‌تواند هزینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر، مسایل امنیتی و پذیرش پناهجویان را بپردازد؛ مسایلی که به گفته آقای روحانی به امنیت اروپا ارتباط دارند.

آقای روحانی در نامه‌ای به سران آلمان، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، اعلام کرده است که ایران اجرای بخشی از تعهداتش در قالب برجام را متوقف می‌کند.

رئیس جمهور ایران تاکید کرده است توافق هسته‌ای ایران را مختار می‌کند که "در صورت تخلف طرف مقابل، شما هم می‌توانید تعهدات خودتان را در هر سطحی بکاهید." او گفته بر همین مبنا "ما امروز کاهش آن و نه خروج از برجام را اعلام کردیم."

او در کنار اشاره به جنبه‌های مختلف توافق هسته‌ای، به مسایل دیگری چون خطر تروریسم و مواد مخدر پرداخته و خطاب به قدرت‌های اروپایی گفته است: "از شما نمی‌خواهیم طبق مصلحت ایران اقدامی کنید، بلکه برای مصالح، آینده و برای کشورهای خودتان امروز وظیفه اقدام دارید."

او همچنین ایران را "بزرگترین سنگر مبارزه با مواد مخدر" خوانده و گفته کشته شدن هزاران نفر از نیروهای امنیتی ایران در این راه، مانع از رسیدن مواد مخدر به اروپا شده است.

رئیس جمهور ایران همچنین گفته ایران در تامین امنیت منطقه خلیج فارس و همچنین مبارزه با تروریسم نقشی کلیدی داشته و "اگر نقش ما نبود امروز تروریست‌ها در پایتخت‌های کشورهای اروپایی جولان می‌دادند."

حسن روحانی گفته: "انجام این اقدامات، میلیاردها دلار مخارج دارد و با شرایطی که آمریکا به وجود آورده، قادر به پرداخت این مخارج نیستیم. نمی‌شود برجامی باشد و هزینه‌اش را ما پرداخت کنیم."

مبارزه با تروریسم و تامین امنیت منطقه، که آقای روحانی به نقش ایران در آنها اشاره کرده، از مسایل مورد اختلاف میان ایران و قدرت‌های اروپایی بوده‌اند.

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.