اوج‌گیری خرید نفت ایران توسط چین برای پر کردن انبارها

خبرگزاری رویترز بر اساس منابع صنعتی و شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها گزارش داده است که چین در ماه آوریل روزانه ۸۰۰ هزار بشکه نفت از ایران خریده تا انبارهای خود را پر کند.

از دوم ماه مه، هیچ‌ یک از مشتریان ایران مجاز به خرید نفت ایران نیستند و گرنه با تحریم آمریکا مواجه خواهند شد.

با این حال دومین مشتری عمده نفتی ایران، هند، طی ماه گذشته تنها کمی بیش از ۲۲۷ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده که نسبت به آوریل پارسال ۵۷ درصد و نسبت به ماه مارس سال جاری بیش از ۳۱ درصد کاهش داشته است.

اخیرا شرکت ردیابی نفتکش‌ها، رفینیتیو، گزارش داد که در هفته منتهی به پنجم مه، ایران روزانه کمی بیش از ۴۰۰ هزار بشکه بارگیری نفت داشته است که نسبت به هفته‌های قبل از آن دو سوم کاهش نشان می‌دهد.

معلوم نیست این نفت قرار است به دست مشتریان ایران برسد یا نه، چرا که تهران بخشی از نفت بی‌مشتری خود را در انبار دالیان چین ذخیره می‌کند و بنابر آخرین گزارش‌ها، تا پایان ماه گذشته حدود ۲۰ میلیون بشکه در این انبار ذخیره کرده است.

ایران در دور قبلی تحریم‌ها نیز از این انبار برای ذخیره نفت بی‌مشتری استفاده می‌کرد و بعد از لغو تحریم‌ها به هند و کره جنوبی فروخت.

قبل از خروج آمریکا از برجام در ۱۸ اردیبهشت پارسال، ایران روزانه ۲.۵ میلیون بشکه صادرات نفت و میعانات گازی داشت و در ماه‌های گذشته این رقم به یک میلیون بشکه سقوط کرد.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.