سفیر ایران در سازمان ملل: پنجره دیپلماسی بسته نشده است
مجید تخت‌روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، در اظهاراتی خطاب به شرکای ایران در توافقنامه هسته‌ای موسوم به برجام گفته است که "پنجره دیپلماسی بسته نشده است."

آقای تخت‌روانچی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی "پی‌بی‌اس آمریکا" در رابطه با مهلت ۶۰ روزه ایران به کشورهای اروپایی طرف برجام، (آلمان، بریتانیا و فرانسه) گفت: "برای ما گزینه‌ای جز این نماند که اعلام کنیم که ظرف ۶۰ روز اجرای بخش‌هایی از برجام را متوقف می‌کنیم. البته معتقدیم که پنجره دیپلماسی بسته نشده و ما آماده گفت وگو با شرکای خود در برجام هستیم."

ایران روز چهارشنبه، ۱۸ اردیبهشت (۸ مه) در واکنش به خروج آمریکا از برجام و در اعتراض به اقدامات ناکافی سایر کشورهای عضو این توافق، اعلام کرد که بخشی از اقدامات خود در اجرای برجام را متوقف کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که "به کشورهای باقی‌مانده در برجام شصت روز فرصت داده می‌شود تا تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را تامین کنند."

این کشورها امروز در بیانیه‌ای این ضرب‌الاجل اعلام شده از سوی ایران برای عمل کامل این کشورها به تعهدات خود را رد کرده‌اند.

پرهیز از "تنش" و پیشنهاد "میانجیگری"

همزمان امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، خواهان پرهیز از "تشدید" بحران هسته‌ای ایران شد. در پی اعلام ایران که بخشی از برجام را کنار خواهد گذاشت، به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای ماکرون در نشست سران اروپا در رومانی گفت: "ما نباید به درون تشدید بحران بپریم یا به دام آن بیافتیم."

در همین خصوص نیز حنینه المغیری،‌ سفیر عمان در آمریکا در مصاحبه با وبگاه "المانیتور" گفته است که کشورش آماده است بار دیگر در حل تنش میان دو کشور ایران و آمریکا نقش داشته باشد.

او گفت که در حال حاضر درخواستی درباره میانجی‌گری از عمان نشده است اما در صورتیکه چنین درخواستی مطرح شود این کشور از این کار استقبال می‌کند.

عمان به‌عنوان کشور مورد اعتماد ایران، در مقاطعی نقش میانجی‌گری بین ایران و آمریکا را بازی کرده است.

در همی خصوص او تاکید کرد که سیاست کشورش برقراری رابطه خوب با همسایه‌هایش است و گفت که ایران یکی از همسایگان عمان است و عمان با همین رویکرد در سال ۲۰۰۹ باعث آزادی کوهنوردان آمریکایی از ایران شد.

شین باور و جاش فتال که مرداد سال ۸۸ در غرب ایران دستگیر شده بودند،‌ پس از دو سال بازداشت در ایران با وساطت عمان آزاد شدند. وکیل آنها آن زمان اعلام کرد که عمان وثیقه یک میلیارد تومانی آنها را پرداخت کرده است.

خانم مغیری گفت که از زمان آزادی کوهنوردان، افراد دیگری هم به دفتر عمان در واشنگتن مراجعه و خواستار همکاری برای آزادی بستگان گرفتار شده خود شدند.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.