واکنش وزارت خارجه ایران به «عملیات خرابکارانه» علیه کشتی‌ها اطراف امارات
عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، در مورد گزارش‌ها از «عملیات خرابکارانه» در چند کشتی تجاری در امارات ابراز تاسف کرده‌است.

آقای موسوی در بیانیه‌ای که بامداد روز ۲۳ اردیبهشت در خبرگزاری دولتی ایرنا منتشر شده، خواستار «روشن شدن ابعاد دقیق این حادثه» شده‌است.

امارات متحده عربی روز ۲۲ اردیبهشت خبرها و گزارش‌ها در مورد هدف قرار گرفتن چهار کشتی تجاری در نزدیکی آب‌های بندر فجیره را تایید کرد و گفت که این «عملیات خرابکارانه خطرناک» تلفات جانی برجای نگذاشت.

روز گذشته گزارش‌هایی در مورد وقوع انفجارهایی «در بندر فجیره» منتشر شده بود. خبرگزاری‌های ایران به نقل از شبکه عرب‌زبان «المیادین» که نزدیک به جمهوری اسلامی است، گزارش داده بودند که «انفجارها متعلق به هفت تا ده نفتکش است که آتش گرفته‌اند».

خبرگزاری امارات ساعاتی بعد وقوع انفجارها «داخل بندر» را تکذیب کرد. گزارش وزارت خارجه امارات نیز می‌گوید «عملیات خرابکارانه بیرون از بندر اتفاق افتاده است».

خبرگزاری اسوشیتدپرس نیز در پی گفت‌وگو با مقام‌های اماراتی و شاهدانی در محل گزارش داده که خبرهای رسانه‌های نزدیک به تهران در مورد وقوع انفجارها در بندر فجیره «بی‌اساس» است.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از پایگاه دریایی پنجم آمریکا در منطقه که مقر اصلی آن در بحرین است، می‌گوید این پایگاه از گزارش امارات متحده مطلع است اما توضیح در مورد آن را به خود امارات محول کرده‌است.

مقام‌های اماراتی هنوز جزئیاتی از واقعه ارائه نکرده‌اند. این کشور اعلام کرده با همکاری «طرف‌های محلی و بین‌‌المللی» تحقیق درباره این حادثه را آغاز کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه با اشاره به «تاثیر منفی این حوادث بر سلامت کشتیرانی و امنیت عبور و مرور دریایی» در مورد آنچه «دسیسه بدخواهان برای برهم زدن ثبات و امنیت در منطقه» توصیف کرده، هشدار داده‌است.

هفته پیش اداره امور دریایی آمریکا در بیانیه‌ای در مورد آن‌چه احتمال حمله ایران و یا گروه‌های نیابتی آن به کشتی‌های تجاری و زیرساخت های نفتی توصیف کرده، هشدار داده بود.

این هشدار خود در حالی منتشر شده که تنش بین ایران و آمریکا به‌طور مشخصی افزایش یافته و ایالات متحده ناو هواپیمابر و بمب‌افکن‌های استراتژ‌یک بی-۵۲ خود را به منطقه اعزام کرده‌است.

ایرنا، رویترز، اسوشیتدپرس، رادیو فردا|ت

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.