ظریف: درباره عملیات خرابکارانه فجیره پیش‌بینی کرده بودم
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به "عملیات خرابکارانه" بندر فجیره گفته است که چنین واقعه‌ای را پیش‌بینی کرده بود.

دو روز پیش از این اعلام شد که چهار فروند نفتکش متعلق به امارات متحده عربی و عربستان سعودی دچار حادثه‌ای شدند که "عملیات خرابکارانه" توصیف شد. ایران خواستار تحقیق درباره این موضوع شده است.

وزیر خارجه ایران که به هند سفر کرده هم در اظهاراتش در این کشور و هم در توییتر خود گفته است که این "پیش‌بینی" به دلیل "نابغه" بودن نیست "بلکه به این دلیل که "تیم بی" چنین گستاخانه از نسخه جان بولتون پیروی می‌کند".

آقای ظریف پیش از این گفته بود منظور او از" تیم بی"، جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل است.

وزیر خارجه ایران گفته است که "نیمی از تیم بی، شرکای جرم جنگ فاجعه‌بار عراق بودند".

آقای ظریف پس از دیدار با مقام های هندی گفته در دیدار با وزیر خارجه هند از جمله درباره "سیاست‌های خطرناکی که افراد تندرو در داخل حکومت آمریکا و در منطقه تلاش دارند که تحمیل کنند، صحبت شد".

وزیر خارجه ایران همچنین خبر داده است که در ارتباط با موضوع انرژی، استفاده از بندر چابهار، تحولات افغانستان و اهمیت مبارزه با تروریسم هم در هند با مقام ها گفت و گو کرده است. هند یکی از مشتریان اصلی نفت خام ایران بوده اما ایالات متحده معافیت های خرید نفت ایران را تمدید نکرده است.

هند تا پیش از عدم تمدید معافیتها از سوی آمریکا مجاز به واردات حداکثر ۳۰۰ هزار بشکه در روز از ایران بود. وزیر نفت و گاز این کشور پیشتر در سخنانی گفت که از اختلال در عرضه نفت نگرانی ندارد و هند توانسته است جایگزین‌های مناسب را برای کمبود ناشی از تحریم نفتی ایران را بیابد.

در همین حال البته هند برای توسعه بندر چابهار در جنوب ایران سرمایه‌گذاری کرده است. قرار است با توسعه این بندر، کالاهای هندی از مسیر ایران به افغانستان ارسال شود. ایالات متحده این بندر را از تحریم هایی که علیه ایران وضع شده، معاف کرده است.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا اخیرا در سفر به افغانستان تمدید معافیت بندر چابهار را تایید کرده است.

همزمان هند به عنوان راه حل مشکلات ارتباط مالی و تجاری با ایران مبادله کالا با کالا را پیشنهاد کرده است. گدام دارمندرا، سفیر هند در ملاقات با غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران پیشنهاد کرد که با توجه به وجود مشکلات بانکی بین هند و ایران، دو کشور برای ادامه تجارت به مبادله کالا با کالا - تجارت تهاتری - روی بیاورند.

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.