روحانی: صبح ناوگان می‌فرستند، شب شماره تلفن می‌دهند
آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران پیش‌بینی کرد که همه سیاست‌های آمریکا علیه ایران به شکست خواهد انجامید. او گفت که مذاکره کردن با آمریکا "سمّ است" و معنایی ندارد. خامنه‌ای همچنین تأکید کرد که هیچ جنگی رخ نخواهد داد. در همین جلسه حسن روحانی نیز به سیاست‌های متناقض آمریکا اشاره کرد و گفت که در حال حاضر آمریکایی‌ها به دنبال زور و تزویرند.

روز سه‌شنبه ٢۴ اردیبهشت/١۴ مه، آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با جمعی از "مسئولان نظام" بر اهمیت اقتصاد تأکید کرد و گفت: "مشکلات اقتصادی و نداشتن برنامه اقتصادی علاوه بر اینکه به اعتبار کشور لطمه وارد می‌کند، زمینه ساز طمع دشمن نیز می‌شود".

او در عین حال اطمینان داد که در زمینۀ اقتصادی "هیچ بن‌بستی وجود ندارد" و با اتکاء به امکانات داخلی می‌توان مشکلات را برطرف کرد.

خامنه‌ای در مورد تنش با آمریکا نیز با اطمینان گفت که پیروزی نهایی با ایران خواهد بود. او دونالد ترامپ را رهبر کم‌عقلی توصیف کرد که فقط "هارت و هورت" می‌کند.

وی فرض مذاکره با آمریکا را غلط دانست و گفت "مذاکره سمّ است". به گفتۀ خامنه‌ای آمریکایی‌ها "می گویند بیایید درباره موشک مذاکره کنیم. معنای حقیقی این حرف این است که شما باید بُرد و دقت موشک‌هایتان را کم کنید تا اگر روزی شما را هدف قرار دادیم، نتوانید جواب بدهید".

از نظر خامنه‌ای "عمق راهبردی سیاسی و امنیتی برای هر کشوری مسئله‌ای حیاتی است، برای ما نیز عمق راهبردی در منطقه خیلی مهم است، آنها از این مسئله ناراحتند و می‌خواهند بر سر عمق راهبردی بسیار خوبِ ایران با آنها معامله کنیم؛ اما آیا کسی می‌پذیرد؟"

او همچنین گفت که وحشت از جنگ بی‌معنا است زیرا "بنا نیست جنگی انجام بگیرد و انجام هم نخواهد گرفت، چرا که ما هیچگاه دنبال جنگ نیستیم و آنها هم می‌دانند که جنگ به صرفه‌شان نیست".

پیش از سخنان آیت‌الله خامنه‌ای، رئیس جمهوری حسن روحانی نیز گزارشی کلی از وضعیت اقتصادی کشور ارائه کرد و در مورد امکان مذاکره با آمریکا گفت: "امروز دشمن در پی زور و تزویر است. صبح ناوگانش را می‌فرستد و شب شماره تلفن می‌دهد. البته ما شماره تلفن‌های زیادی از آنها داریم و هر تاریخی که آنها در آن روز جنایتی علیه ملت ایران انجام داده اند، شماره تلفن واقعی آنهاست".

خامنه‌ای نیز در مورد رابطه با آمریکا گفت که در زمان دولت قبلی آمریکا، باراک اوباما برای او نامۀ "فدایت شوم" داده بود. او افزود: "بنده بعد از مدتی جوابی به او دادم، بلافاصله نامۀ دوم را نوشت، می خواستم جواب بدهم که فتنه ٨٨ پیش آمد و او با فراموش کردن همۀ آن حرف ها و ابراز ارادت‌ها، با خوشحالی به حمایت و دفاع از فتنه و فتنه‌گرها شتافت".

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.