ایران کاهش تعهداتش در برجام را به اجرا گذاشت
همانطور که دولت جمهوری اسلامی ایران یک هفته پیش اعلام کرده بود، کاهش تعهدات ایران در برجام به اجرا گذاشته شد. به این ترتیب ایران دیگر حد یا سقفی را برای مقدار تولید اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین رعایت نخواهد کرد.

روز چهارشنبه ١۵ مه/٢۵ اردیبهشت، خبرگزاری ایسنا به نقل از "یک مقام مطلع" در سازمان انرژی اتمی اعلام کرد که "توقف برخی تعهدات کشور در برجام" طبق بیانیۀ شورای عالی امنیت ملی به اجرا گذاشته شده است.

این مقام ناشناس می‌افزاید: "توقف برنامه‌های مربوط به رعایت سقف تولید اورانیوم غنی شده و همچنین تولید بدون محدودیت آب سنگین در تاسیسات اراک" با جدیت دنبال می‌شود.

قبلاً در چارچوب برجام، ایران متعهد شده بود که هر وقت مقدار تولید اورانیوم غنی‌شده به ٣٠٣ کیلوگرم، و آب سنگین به ١٣٠ تن برسد، مازاد تولید به کشورهای خارجی فروخته شود. اما از این پس این تعهد رعایت نخواهد شد.

ایران به طرف‌های امضاکنندۀ برجام دو ماه فرصت داده تا به تعهدات خود عمل کنند، در غیر این صورت قدم‌های دیگری در جهت نقض برجام برخواهد داشت. احتمالاً گام بعدی می‌تواند بالا بردن درجۀ غنی کردن اورانیوم باشد. اورانیوم با غلظت بالا مصارف نظامی دارد.

دولت ایران در روز چهارشنبه ٨ مه/ ١٨ اردیبهشت رسماً به کشورهای امضاکنندۀ توافق هسته‌ای اعلام کرده بود که تعهدات خود را در چارچوب برجام کاهش خواهد داد.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.