عراقچی: تحریم‌های آمریکا امنیت کل منطقه را در خطر قرار داده است

معاون وزیر خارجه ایران در دیدار با وزیر خارجه کویت اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی «امنیت کل منطقه را در خطر قرار داده است و کشورهای منطقه باید نسبت به این تهدید هوشیار باشند».

عباس عراقچی روز دوشنبه در دیدار با صباح خالد الحمد آل صباح، وزیر خارجه کویت تاکید کرد: «امنیت مفهومی یک‌پارچه و غیرقابل تفکیک است و حوزه‌های سیاسی و اقتصادی را همزمان در بر می‌گیرد.».

آقای عراقچی توضیحی درباره سخنان خود و ارتباط تحریم‌های آمریکا و به خطر افتادن امنیت منطقه نداده است.

مقامات جمهوری اسلامی پیش از این چندین بار تهدید کرده‌اند که تنگه هرمز در صورت به صفر رسیدن صادرات نفت ایران بسته خواهد شد.

در همین حال خالد الجارالله، معاون وزیر خارجه کویت، نسبت به این اظهارات ابراز نگرانی کرده و خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین، گفته بود که به ایران اجازه داده نمی‌شود که حتی برای یک روز هم تنگه هرمز را ببندد.

همزمان با افزایش تنش بین آمریکا و ایران، چهار نفتکش در سواحل امارات مورد حمله قرار گرفتند، یک خط لوله نفتی در عربستان منفجر شد و تعدادی خمپاره به منطقه سبز و دیپلماتیک بغداد شلیک شد.

مقامات آمریکا سپاه پاسداران و نیروهای نیابتی به جمهوری اسلامی به دست داشتن در این حملات متهم کرده‌اند. مقامات ایرانی این اتفاقات را «مشکوک» توصیف کرده‌اند.

آقای عراقچی در دیدار با وزیر خارجه کویت همچنین گفت که جمهوری اسلامی «آمادگی دارد از طریق ایجاد سازوکارهای منطقه‌ای وارد گفت‌وگو و تعامل سازنده با این کشورها شود».

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نیز روز یکشنبه در بغداد گفته بود که ایران تاکنون پیشنهادهای مختلفی برای امضای «پیمان عدم تعرض» با کشورهای منطقه خلیج فارس ارائه کرده و این پیشنهادها «همچنان روی میز است»

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.