عکس از پایگاه خبری تحلیلی پایشگر

مقام ارشد نیروی انتظامی درباره مجازات بی‌حجابی و اجرای طرح "ناظر" توضیح داد
سلیمان ملک‌زاده، جانشین معاون حقوقی و امور مجلس نیروی انتظامی ایران گفت: "در تبصره ماده ۶۳۸، قانون گذار به طور واضح عنوان کرده زنانی که بدون حجاب در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه و یا از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم می شوند".

او در تفسیر ماده ۶۳۸ در مورد حجاب شرعی گفت در این مورد "قانون گذار به طور واضح جرم انگاری" کرده است.

جانشین معاون حقوقی و امور مجلس نیروی انتظامی ایران اضافه کرد که نیروی انتظامی به عنوان ضابط عام "امروز نه با بدحجابی بلکه با بی حجابی برخورد می‌کند".

او درباره طرح "ناظر" در برخورد با "بی‌حجابی" در وسایل نقلیه گفت: "این طرح با هماهنگی مراجع قضائی و در پی مطالبات مردمی آحاد جامعه خصوصا خانواده های معظم شهدا کلید زده شده و چنانچه رانندگان یا سرنشینان یک خودرو کشف حجاب کرده باشند در ابتدا برای آن‌ها پیامک ارسال می شود تا به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کنند".

سلیمان ملک‌زاده ادامه داد که "اگر فرد پس از چند مرتبه ارسال پیامک به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه نکرد ما نیز با هماهنگی دستگاه قضائی اجازه داریم که خودروی فرد را توقیف کنیم چراکه شیوع یک ناهنجاری در جامعه می تواند قدرت تخریبی بسیار بالایی در ارزش های اجتماعی جامعه داشته باشد".

ملک‌زاده درباره برخورد با آنچه او "بدحجابی" خواند، گفت "پس از مراجعه افراد ما موظف به بررسی هستیم چراکه ممکن است فرد تعمدا چنین کاری نکرده باشد اما در برخی مواقع فرد متجری به این موضوع است؛ این امر در حال حاضر توسط پلیس انجام و پیگیری می شود و تعهدات لازم را از افراد می گیرد و در صورت تکرار فرد برای تصمیم گیری به مراجع قضائی معرفی می شود".

جانشین معاون حقوقی و امور مجلس نیروی انتظامی ایران در آخر اضافه کرد که "امروز موضوع بدحجابی نه فقط یک رفتار شخصی بلکه یک رویکرد سیاسی برای دشمنان است؛ نیروی انتظامی هم به سادگی نمی تواند این موضوع را رها کند".

بحث اعتراض به حجاب اجباری در سال‌های اخیر در قالب حرکت‌های مختلف مدنی تشدید شده است.

حرکت اعتراضی دختران خیابان انقلاب موضوع حجاب اجباری را به یکی از موضوعات اصلی فضای سیاسی و اجتماعی ایران بدل کرد. تا کنون چندین فعال مدنی در ارتباط با مخالفت با حجاب اجباری به زندان محکوم شده‌اند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.