پخش'اعتراف' محمدعلی نجفی به قتل همسرش توسط صدا و سیما
صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تصاویری را پخش کرده است که در آن محمد‌علی نجفی شهردار و وزیر سابق دولت، بدون حضور وکیل به قتل همسرش اعتراف می‌کند و جزییات تازه‌ای از قتل میترا استاد را طرح می‌کند.

در این فیلم ویدیویی که به وضوح مشخص است بخش‌هایی از آن تقطیع شده، آقای نجفی از "بالا گرفتن دعواهای دو سه روز اخیر" با همسرش صحبت می‌کند و می‌گوید به قصد ترساندن همسرش اسلحه را به او نشان داده است.

آقای نجفی در این ویدیو توضیح می‌دهد که به دنبال همسرش به حمام می‌رود و همسرش "که هنوز وارد وان نشده بود هول می‌کند" و با او "گلاویز" می‌شود.

این وزیر سابق دولت در ادامه توضیح می‌دهد که بارها خواسته همسرش را به طلاق توافقی راضی کند اما: "ایشان به دلایل خودش قبول نمی‌کرد، روحیه خاصی داشت و همین روحیه باعث شد که هم او جانش را از دست بدهد و هم من این اشتباه را بکنم".

در ویدیوی دیگری که ابتدا توسط صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران و برخی خبرگزاری‌های دیگر این کشور منتشر شده تنها ساعاتی پس از وقوع قتل، خبرنگار این رسانه، در حضور چند مقام انتظامی دیگری اسلحه‌ای را در برابر دوربین نشان می‌دهد که می‌گوید اسلحه ارتکاب جرم است و درحالی که گلوله‌های آن را خالی می‌کند و می‌شمارد درباره تعداد گلوله‌های شلیک شده به مقتول توضیح می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، علیرضا لطفی، رئیس پلیس آگاهی تهران گفت که آقای نجفی با مراجعه به پلیس آگاهی در خیابان وحدت اسلامی تهران بازداشت شده و اسلحه‌ای که قتل با آن صورت گرفته هم کشف شده است.

در یکی دیگر از ویدیوهای منتشر شده توسط صدا و سیما آقای نجفی با ظاهری آراسته دیده می‌شود درحالی که در دفتر آگاهی تهران روی مبلی در برابر رییس پلیس آگاهی، علیرضا لطفی، نشسته و مشغول نوشیدن چای است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا آقای لطفی درباره جزئیات اعترافات آقای نجفی گفت: "در صحبت‌های اولیه او اعلام کرد که این اقدام به دلیل فشارهای روانی و مشکلات خانوادگی انجام شده است." آقای لطفی گفت "تصور ما این است که این اتفاق زاویه پنهان دیگری نداشته باشد."

پیشتر محمد شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران گفته بود که آقای نجفی در اعترافاتش گفته "به دلیل اختلافات خانوادگی" همسرش را به قتل رسانده است.

خبرگزاری قوه قضاییه به نقل از آقای شهریاری گزارش داده است که "آقای نجفی همسر خود را با شلیک دو گلوله به قلب و دست او به قتل رسانده است."

ظهر روز سه‌شنبه هفت خرداد سرپرست دادسرای امور جنایی تهران خبر قتل میترا استاد را به رسانه‌ها اعلام کرد.

آقای شهریاری گفت که "همسر دوم نجفی که زن جوانی بود، در خانه‌ای مسکونی در منطقه سعادت‌آباد تهران به قتل رسیده است."

محمد علی نجفی؛ وزیر باسابقه‌ای که مظنون به قتل همسرش است

"قتل در حمام"
رییس پلیس آگاهی تهران درباره جزئیات حادثه قتل میترا استاد، همسر دوم محمدعلی نجفی گفته است: "ساعت ۱۰:۳۰ صبح امروز پسر او به همراه دخترش و راننده وارد خانه شدند و با جسد مقتول در داخل حمام مواجه شدند."

خبرگزاری فارس نوشته است که بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که این قتل در طبقه هفتم برجی در بلوار خوردین سعادت‌آباد در تهران رخ داده است."

هم‌زمان با انتشار خبر قتل خانم استاد خبرنگار انصاف‌نیوز، یکی از سایت‌های خبری در ایران، در توییتر خود نوشت که میترا استاد روز دوشنبه شش خرداد با این سایت تماس گرفته و برای مصاحبه در روز سه‌شنبه با آنها قرار مصاحبه گذاشته بود.

"علامت سئوال‌های حقوقی"

نحوه انتشار و به روز رسانی این خبر در رسانه‌های ایران به ویژه در صدا وسیما باعث تعجب وکلا نیز شده است.

شادی صدر وکیل و حقوقدان در حساب اینستاگرام خود از اینکه خبرنگار صدا و سیما با "آلت قتاله" جلوی دوربین آمده ابراز تعجب کرده و گفته حتی با معیارهای قضایی حکومت ایران آنچه در این پرونده گذشته "تحقیقات جنایی نیست".

خانم صدر با اشاره به موارد وکالتش در پرونده‌های قتل نوشته است: "آزمایش‌ها روی آلت قتل از انگشت‌نگاری تا تطبیق اسلحه با گلوله‌ها در بدن مقتول و ... در کمتر از 24 ساعت قابل انجام شدن نیست. آلت قتل را هم بدون مهر و موم به دست یک آدم بی‌ربط به پرونده (خبرنگار) نمی‌دهند که در برابر دوربین با آن ور برود."

مهرانگیز کار وکیل دادگستری به بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید:" بر اساس ماده ۱۶۰ قانون مجازات اسلامی، ادله اثبات جرم عبارت است از اقرار، شهادت و قسامه. شخص اقرارکننده قاعدتا اقاریرش را می‌نویسد و بعد به حکم مقام قضایی بازداشت و تحقیقات درباره او آغاز می‌شود. بدون انجام این تحقیقات و فقط بر اساس یک اقرار نمی‌توان کسی را محکوم کرد."

به گفته خانم کار "در جریان رسیدگی به یک جرم، مطالب بسیاری مطرح می‌شود. مثلا ممکن است مشخص شود اقرار شخص، دروغ بوده و برای پوشاندن موضوع دیگری خودش را مرتکب جرم معرفی کرده است. اقرار به تنهایی پذیرفته نیست. باید مجموعه‌ای از شوهاد و نشانه‌ها این اقرار را تایید کند."

این وکیل باسابقه دادگستری می‌افزاید در موضوع قتل خانم میترا استاد، متهم اقرار کرده است که مرتکب این قتل شده است اما مادامی که تحقیقات قضایی صحت این ادعا را تایید نکند، فردی که در رسانه‌ها به عنوان قاتل معرفی شده،‌ در واقع "متهم به قتل است".

رسانه‌های ایران در سال ۱۳۹۷ و چند ماه بعد از کناره‌گیری آقای نجفی از شهرداری تهران گزارش‌هایی درباره ازدواج جدید او منتشر کردند.

محمدعلی نجفی
محمدعلی نجفی در چهاردهه گذشته مقام‌‎های مختلفی را به عهده داشته است

ازدواج خبرساز
محمد علی نجفی در شهریور سال ۱۳۹۶ به عنوان شهردار تهران انتخاب شد و حدود هشت ماه بعد در فروردین سال ۹۷ با درخواست استعفای دوم او موافقت شد. او در آن زمان دلیل کناره‌گیری خود را "مشکلات پزشکی" اعلام کرد.

اولین درخواست استعفای آقای نجفی بعد از انتقادهای شدید از او به دلیل رقص کودکان در یک مراسم جشن مربوط به شهرداری و دستوردادستان کل کشور برای پیگیری قضایی این ماجرا صورت گرفت.

مدتی بعد از کناره‌گیری آقای نجفی تصاویری از او و همسر جدیدش در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها منتشر شد.

میترا استاد در مهرماه سال ۱۳۹۷ در گفت‌گو با کانال خبری "امید مردم" درباره ازدواج با آقای نجفی گفته بود: "به ما تهمت زدند که ایشان روابط نامشروع داشته است، من قول می‌دهم به همه مردم تا الان من هیچ چیز بدی از دکتر نجفی ندیدم."

او با ابراز نارضایتی از گزارش‌هایی که درباره ازدواجش منتشر شده بود گفت: "درست نیست با کسی که واقعا اینقدر برای کشور و نظام زحمت کشیده است، این طور رفتار کنند؛ با تمسخر صحبت کنند که ایشان چرا ازدواج کرده است."

محمدعلی نجفی علاوه بر شهرداری تهران مقام‌های مختلفی را در سه دهه گذشته به عهده داشته است.

او از سال ۶۷ تا ۷۶ خورشیدی وزیر آموزش و پرورش بود و بعد از آن به ریاست سازمان برنامه و بودجه رسید.

آقای نجفی از سال ۸۶ تا ۹۲ عضو شورای شهر تهران بود و در دوره‌ای کوتاه ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را بر عهده داشت.

او در ابتدای دهه شصت به عنوان وزیر علوم و همین طور در زمان ریاست جمهوری آقای روحانی به مدت چند ماه به عنوان سرپرست این وزارتخانه در کابینه حضور داشت.

 

 بی بی سی

 

منبع یوتیوب

 

 

 

 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.