جزئیات قتل «میترا استاد» توسط محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران
محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران و از مقام‌های پیشین دولت جمهوری اسلامی ایران، پس از "اعتراف" به قتل همسرش، میترا استاد، صبح روز چهارشنبه ۸ خرداد/۲۹ مه به دادسرای جنایی تهران منتقل و به پرسش های قاضی ویژه پرونده این قتل پاسخ گفت. او به قاضی گفت که یک نهاد امنیتی تماس‌های او را شنود می‌کرده و در اختیار میترا استاد، همسر دومش می‌گذاشته است. قاضی دادسرای تهران پس از صدور قرار بازداشت موقت برای محمدعلی نجفی دستور بازسازی صحنه جنایت و نحوه شلیک به مقتول (میترا استاد) را به شعبه ۱۰ پلیس اگاهی صادر کرد تا این پرونده پس از تکمیل به دادگاه کیفری استان تهران ارسال شود. مادر میترا استاد گفته که از خون دخترش نمی‌گذرد و برای قاتلش قصاص می‌خواهد. او گفت: دخترم ساعت ۴ و نیم بامداد سه‌شنبه ۷ خرداد و درست ساعاتی قبل از این‌که به قتل برسد، به برادرش پیام داد که تا الآن با نجفی درگیر بوده است.

محمد علی نجفی شهردار سابق پایتخت دیروز در حدود ۱۰ ساعت پس از قتل همسر دومش در برج معروف سعادت آباد به اداره آگاهی تهران رفت و به این جنایت اعتراف کرد. آقای نجفی دیشب در مقابل دوربین تلویزیون به قتل همسرش با شلیک گلوله "اعتراف کرده بود." 

محمد شهریاری سرپرست دادسرای جنایی تهران امروز به رسانه ها گفت: محمد علی نجفی، در تحقیقات اولیه گفته است که به دلیل اختلافات خانوادگی همسرش را با شلیک گلوله به قتل رسانده است. طبق اظهارات متهم، او چندین تیر شلیک کرده است که دو تیر به همسرش برخورد کرده و یک تیر نیز به کاشی حمام برخورد کرده و پس از کمانه کردن به پای خودش اصابت کرده و او را نیز زخمی کرده است.

رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس تهران بزرگ درخصوص محتوای نامه کشف شده در محل جنایت گفت: در این نامه، نجفی مدعی شده بود که همسرش به او خیانت کرده و او به این دلیل، بارها خواستار طلاق از همسر دومش شده، ولی میترا استاد، حاضر به جدایی حتی با مهریه مناسب نبوده است. نجفی در این نامه همچنین نوشته که با ادامه ارتباط میترا استاد با فردی، انگیزه این جنایت رقم خورده و در نهایت با شلیک گلوله ها به پایان زندگی میترا استاد ختم شده است.

در همین حال، به گفته رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس تهران در صحنه جنایت گوشی های تلفن همراه مقتوله پیدا نشد که احتمال این وجود داشت که نجفی هنگام خروج از محل جنایت گوشی را همراه خود برده باشد؛ ولی بعد از مراجعه ماموران به خانه دیگری که قصد بازداشت نجفی را داشتند با گوشی های تلفن همراه میترا استاد در آن خانه مواجه شدند.

محمد علی نجفی در ابتدای جلسه بازپرسی مدعی شد که یکساعت قبل از معرفی خود به پلیس می‌خواسته خودکشی کند، ولی سرانجام ار این کار منصرف شده و قبل از اینکه خود را به ماموران تسلیم کند به قم و سرقبر پدرم رفته است.

وی همچنین مدعی شد: "همسرم صدای مرا برای نهاد‌های امنیتی کشور ارسال می‌کرد. بر سر همین موضوع با ایشان به شدت درگیری داشتیم. بار‌ها تاکید کردم که از یکدیگر جدا شویم، ولی حاضر به جدایی نبودند."

محمد علی نجفی در ادامه تاکید کرد به هیچ عنوان قصد کشتن همسرم را نداشتم؛ فقط قصد تهدید داشتم و وقتی در حمام او (همسرش) نجفی را با اسلحه به دست دید، ترسید و دستش را دور گردن نجفی انداخت و همین باعث شلیک گلوله‌ها شد.

نجفی همچنین در بازپرسی گفته که مهریه همسر ش١٣٦٢ سکه بود و هر چقدر او اصرار می‌کرد که از یکدیگر جدا شوند، همسرش قبول نمی‌کرد.

وی افزود: یک نهاد امنیتی تماس‌های مرا شنود می‌کرد و در اختیار همسرم قرار می‌داده است که در این خصوص شکایت کردم، اما این موضوع انگیزه قتل نبوده است.

مادر میترا استاد امروز به روزنامه ایران گفت: میترا لیسانس حسابداری داشت و قبل از ازدواج با نجفی به عنوان بازیگر فعالیت می‌کرد. حتی در فیلمی به نام «باران» هم بازی کرده بود و جایزه هم گرفته بود.

اوهمچنین گفته که همسر سابق میترا، مهندس است و او به خاطر مشکلات شخصی که با همسر سابقش داشت از او جدا شد. دیروز صبح مهیار هراسان با ما تماس گرفت و خبر مرگ میترا را داد.

همسر اول و دختر محمد علی نجفی امروز صبح در دادسرای امور جنایی تهران اطلاعاتی عجیب از یکسال گذشته وی و میترا استاد ارائه دادند. همسراول نجفی که از دستگیری شوهرش خیلی ناراحت بود با تاکید بر اینکه آنها از هم طلاق نگرفته و هنوز هم عاشقانه شوهرش را دوست دارد گفت: من و همسرم ۴۲ سال با هم زندگی کرده ایم و هیچ مردی به مودبی ایشان ندیده ام.

او همچنین گفت که نجفی از وقتی با میترا استاد ازدواج کرد، دیگر مرد سابق نبود؛ دیگر اجازه نداشت به من و دخترش سر بزند و تحت فشار بود حتی یکبار گفت شاید برای خلاصی از رفتارهای میترا مجبور به طلاق بشود، اما دلش به این کار نبود؛ میترا بارها شوهرم را تهدید کرده بود به ما که خانواده اش هستیم اسید بپاشد و ضربه بزند و شوهرم برای اینکه ما در امان باشیم و حساسیتی وجود نداشته باشد رابطه مان را قطع کرده بود.

مهیار، پسر میترا استاد درباره اختلاف نجفی با مادرش به روزنامه ایران گفت: «مادرم به خاطر مال و اموال با نجفی اختلاف داشت تا جایی که می‌دانم او همه اموالش را به نام دخترش کرده بود و مادرم سر این موضوع با او درگیری داشت.»

روزنامه ایران همچنین به نقل از پسر ۱۳ ساله میترا استاد نوشت: «نجفی خیلی اخلاقش تند بود و دست بزن داشت. چندین بار قصد کتک زدن مادرم را داشت حتی یکبار خواستم مانعش شوم، اما در این درگیری انگشت دستم شکست.» به گفته وی «مادرم حدود یک سال و دو ماه قبل با نجفی در حزب آشنا شد. مادرم می‌گفت: من اشتباهی روی صندلی او نشسته بودم و همین موضوع باب آشنایی ما را فراهم کرده بود.» او در ادامه گفت:«من با ازدواج آن‌ها مخالف بودم، اما چند ماه بعد هم به عقد نجفی درآمد. از وقتی به این خانه آمدیم او همیشه با ما زندگی می‌کرد، چون بیکار بود و بیشتر اوقات خانه بود.»

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.