نجفی: از شب قبل اسلحه را مسلح کرده بودم
۰۸/خرداد/۱۳۹۸
روز سه‌شنبه بعدازظهر، هفتم خردادماه، ابتدا خبر به قتل رسیدن میترا استاد، همسر دوم محمدعلی نجفی، وزیر و شهردار سابق، منتشر شد و ساعاتی بعد او در برابر دوربین صداوسیما به قتل میترا استاد با اسلحه اعتراف کرد.

مصطفی ترک همدانی، وکیل دادگستری، در توئیتی روند رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد را با استانداردهای موجود قضایی «ناسازگار» توصیف می‌کند.

او می‌نویسد: تجربه و قانون در چند پرونده جنایی‌ام می‌گوید که تحقیقات پرونده قتل (بعضاً) و منافی عفت، محرمانه بوده، حتی اجازه تحقیق به قاضی دادسرا داده نمی‌شود و مستقیماً به دادگاه کیفری می‌رود. گزارش مستقیم خبرنگار با دست گرفتن اسلحه و شمارش تیر و اخذ نظر چندساعته پزشکی قانونی و… با استاندارد موجود سازگار نیست.

​مصطفی ترک همدانی​ ازجمله وکالت شماری از متهمان زیست محیطی را بر عهده داشته است.

۱۷:۵۳
محمدعلی نجفی در توضیحات خود در دادسرا دربارهٔ قتل میترا استاد گفت که او «هیچ جا اجازه نمی‌داد بدون او حاضر شوم و یک شک بیمارگونه داشت. مراحل طلاق همسر اولم طول کشید و این باعث شک مجددش شد.»

او اضافه کرد که کمی پیش از وقوع این قتل، میترا استاد «رفت حمام و موبایل من را هم برد که به کسی زنگ نزم. اشتباهم این بود که شب قبل اسلحه را مسلح کرده بودم.»

آقای رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگاران همچنین تلاش کرده به انتقادات و پرسش‌های مردم در شبکه‌های اجتماعی پاسخ دهد.

در پی انتشار ویدئوهایی از حضور محمدعلی نجفی در اداره پلیس که او را در حال نوشیدن چای نشان می‌داد بسیاری از کاربران این ایراد را مطرح کردند که چرا متهم به قتل آزادانه و با کت و شلوار نشسته و چای می‌نوشد.

رئیس پلیس تهران در پاسخ به این ایراد گفت: «برخی گفتند چرا چایی جلوی این فرد بود؟ ما چایی را برای افسر پرونده و بعد از افطار آوردیم که به ایشان هم داده شد و این رفتار انسانی است.»

او ادامه داد: «گفتند چرا کت و شلوار تن آن فرد بود؟ این فیلم‌ها وقتی گرفته شد که متهم تاره خودش را به آگاهی معرفی کرده و در حال توضیح بود.»

خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه از جلسه دادسرا برای پرونده آقای نجفی گزارش داد که او اعتراف کرده است که در یک سال اخیر «یک بار قصد خودکشی داشتم».

آقای نجفی گفت: «در یک سال اخیر خودم یک بار و همسر دومم سه بار قصد خودکشی داشتیم.»

او درباره سلاحی که در اختیار داشت توضیح داد: «از سال ۶۰ مجوز استفاده از سلاح را داشتم، اما از سال ۹۴ این مجوز تمدید نشده بود و نمی‌دانم که تا دیروز اجازه استفاده از سلاح را داشتم یا نه.»

سرور تابشیان، همسر اول محمدعلی نجفی، روز چهارشنبه در مصاحبه‌ای گفت که آنها طلاق نگرفته‌ بودند و «هنوز هم عاشقانه شوهرش را دوست دارد».

محمدعلی نجفی و همسر اولش
محمدعلی نجفی و همسر اولش

او به خبرگزاری رکنا گفت: من و همسرم ۴۲ سال با هم زندگی کرده‌ایم. همیشه به من احترام می‌گذاشت.

«شوهرم ناگهان عوض شد. باور ندارم این اتفاق افتاده باشد. آرام‌تر از شوهرم کسی را سراغ ندارم. او از وقتی با میترا استاد ازدواج کرد دیگر مرد سابق نبود، دیگر اجازه نداشت به من و دخترش سر بزند. تحت فشار بود. حتی یک بار گفت شاید برای خلاصی از رفتارهای میترا مجبور به طلاق بشویم، اما دلش به این کار نبود. میترا بارها شوهرم را تهدید کرده بود به ما اسید بپاشد و ضربه بزند و شوهرم برای این‌که ما در امان باشیم و حساسیتی وجود نداشته باشد رابطه‌مان را قطع کرده بود.»

همسر اول آقای نجفی همچنین گفت: «میترا یک سال فقط شوهرم را تهدید می‌کرد. هنوز دلیلش را نمی‌دانم اما از وضعیت شوهرم خیلی نگرانم. او حقش این نبود. مردی بزرگ و با اخلاق که ناگهان عوض شد و به خودش لطمه بزرگی زد.»

۱۳:۳۹
عکسی که وب‌سایت خبری جماران از حضور محمدعلی نجفی پس از ارتکاب به قتل در «حرم حضرت معصومه» در شهر قم منتشر کرد:

محمدعلی نجفی با پیراهن سیاه
محمدعلی نجفی با پیراهن سیاه

۱۳:۲۹
دختر محمدعلی نجفی مدعی شد که میترا استاد، همسر دوم پدرش، «با ارگان‌های خاصی رابطه داشت و از همین طریق به پدرم تسلط پیدا کرده بود و او را تحت فشار قرار می‌داد.»

به گزارش خبرگزاری رکنا، وی که دیروز از طریق پدرش در جریان قتل قرار گرفته بود، گفت: «راننده پدرم نزد من آمد و یک نامه سه برگی پشت‌ورو از پدرم به من داد که در آن نوشته بود میترا را کشته و دلایلش را هم نوشته بود.»

وی به دلایل مطرح‌شده در این نامه اشاره نکرده است.

امروز برخی رسانه‌ها، به نقل از پسر میترا استاد، علت اختلافات مقتول با نجفی را مسائل مالی عنوان کرده بودند و نوشته بودند که نجفی همه اموال را رسما به نام دخترش ثبت کرده و همین مسئله باعث درگیری شده است.

اما دختر آقای نجفی با تکذیب این مسئله گفته است: «آخرین بار یک ماه پیش بود که پدرم به من زنگ زد. آن هم به خاطر این که می‌خواست ماشین لکسوس را که به نام من بود، بفروشد. رفتم امضا دادم و برگشتم. ما هیچ چیزی به نام نداریم. مادرم هر چه دارد به نام خودش است و من هم جز همان لکسوس که فروخته شد چیزی به نام ندارم.»

۱۳:۲۲
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس پایتخت گفت: تعدادی موبایل در بازرسی خانه دختر قاتل پیدا شده که گفته می‌شود متعلق به محمدعلی نجفی است ولی هنوز مشخص نیست این موبایل برای شخص آقای نجفی است یا مقتول یا فرد دیگری.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس پایتخت در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت: در صحنه جنایت گوشی تلفن همراه مقتوله پیدا نشد که احتمال این وجود داشت قاتل هنگام خروج از محل جنایت گوشی را همراه خود برده باشد و به همین دلیل احتمال می‌رود گوشی همراه مقتول یکی از موبایل‌هایی باشد که در خانه قاتل پیدا کردیم.

۱۳:۰۸
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران ادعای خیانت همسر محمدعلی نجفی را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سرهنگ بابک نمک‌شناس گفته است: در یادداشت به دست آمده از نجفی، بحث‌هایی در مورد اختلافات خانوادگی و درخواست طلاق مطرح شده اما به هیچ وجه هیچ اشاره‌ای مبنی بر خیانت میترا استاد عنوان نشده است.

محمدعلی نجفی نیز در جلسه بازپرسی صبح چهارشنبه، گفت همسرش به او خیانت نکرده ولی تهدید به خیانت کرده است.

پیش از این گزارش‌هایی درباره خیانت همسر نجفی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود و علت قتل نیز همین موضوع بیان می‌شد.

نجفی بعد از کشتن همسر دومش و در ساعاتی که خبری از او نبود به «قم» رفته بود، برخی اخبار هم حکایت از آن دارد که نجفی اعلام کرده همسرش را به دلیل ارتباط با مردی دیگر مهدورالدم (کسی که خونش باطل است) می‌دانسته.با این مقدمه حالا «قتل نفس به اعتقاد مهدورالدم بودن مقتول» را جستجو کنید. pic.twitter.com/jBZggcsfyd

— Sadra mohaqeq (@SadraMohaqeq) May 28, 2019

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.