فدوی جانشین فرمانده کل سپاه: هر قدر بتوانیم به حوثی‌ها کمک می‌کنیم
سرتیپ علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، می‌گوید ایران هر چه قدر که بتواند به شبه‌نظامیان حوثی در یمن کمک می‌کند، اما با توجه به محاصره یمن، "نمی شود با دست باز این کار را کرد".

آقای فدوی در مصاحبه‌ای با شبکه ۳ تلویزیون ایران گفت: "اگر انقلاب اسلامی می‌توانست به آنجا رفت و آمد داشته باشد، فکر کنید ما می‌توانستیم مثل سوریه به یمن برویم، وضعیت جنگ این طوری بود؟ این طور نبود."

او گفت: "ما طبق قرآن موظفیم هر قدر می‌توانیم کمک کنیم و این کار را هم می‌کنیم". او افزوده: "اما این خودشان هستند که این توانمندی را به وجود آورده‌اند."

جانشین فرمانده سپاه در حالی می‌گوید ایران هر قدر بتواند از حوثی‌ها حمایت می‌کند که آمریکا، عربستان و متحدانشان به شدت منتقد حمایت ایران از شبه‌نظامیان حوثی هستند.

آمریکا دو سال پیش با نمایش لاشه موشکی که نشانی شبیه آرم صنایع شهید باقری ایران داشت، آن را موشک پرتاب‌شده حوثی‌ها به عربستان معرفی کرد. ایران مستندات آمریکا را "ساختگی و جعلی" خواند.

امروز جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا گفت شواهد ادعایی نقش ایران در عملیات خرابکارانه علیه چند نفتکش در بندر فجیره امارات به سازمان ملل داده می‌شود. اتهام‌هایی علیه حوثی‌ها نیز در همین زمینه مطرح شده است.

علی فدوی گفته به دلیل "محاصره کامل" یمن، حمایت پررنگ از حوثی‌ها برای سپاه ممکن نیست و "خودشان خودشان را اداره می‌کنند."

او گفت: "آنها برای اینکه مطابق قاعده‌های انقلاب اسلامی عمل می‌کنند، نتایج مثل ما می‌گیرند."

آقای فدوی تاکید کرد: "البته ما نیستیم، اگر ما بودیم حوثی‌ها الان ریاض بودند."

او به تازگی به مقام جانشینی فرمانده کل سپاه منصوب شده است.

حوثی‌ها
شبه‌نظامیان حوثی قدرت را در صنعا، پایتخت یمن، و چند منطقه دیگر در دست دارند

عربستان سعودی به حمایت از عبدربه منصور هادی ائتلافی را علیه حوثی‌ها وارد جنگ کرده است. این کشور حمایت ایران از حوثی‌ها را "مداخله" در امور یمن می‌داند.

پس از سقوط علی عبدالله صالح، حوثی‌ها یکی از گروه‌های حامی دولت عبدربه منصور هادی بودند، اما با گسترش نفوذشان در صنعا، پایتخت، کاخ ریاست جمهوری را محاصره کرده و آقای را ناگزیر به خروج از یمن کردند.

حوثی‌ها نام غیررسمی گروه انصارالله یمن است که با محوریت چند روحانی شیعه زیدی در شمال یمن شکل گرفت.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.