درخواست حضور موسوی و کروبی و احمدی‌نژاد بعنوان شاهد در دادگاه محمدرضا خاتمی
علی مطهری، نماینده تهران در نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضائیه ایران، به او پیشنهاد کرد تا با "شکستن خط قرمز مصنوعی درباره انتخابات ۸۸" اجازه دهد تا میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمود احمدی‌نژاد بعنوان شاهد در دادگاهی که برای محمدرضا خاتمی "به خاطر ادعای ۸ میلیون رأی تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸" در حال برگزاری است، حاضر شوند.

در نامه آقای مطهری که خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آن را منتشر کرده، دادگاه اخیر را "فرصت مغتنمی" برای بستن "یک بار برای همیشه پرونده حوادث سال ۸۸" خوانده و آن حوادث را "موجب تفرقه میان بخشی از ملت و کاهش سرمایه اجتماعی نظام جمهوری اسلامی" دانسته است.

محمدرضا خاتمی، از چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب در ایران به دلیل اظهاراتش درباره تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در حال محاکمه است.

آقای خاتمی گفته بود که "هشت میلیون رای به صندوق ها اضافه شد." به گفته او "در کشور ۳۹ میلیون نفر رای دادند، در حالی که آرای صندوق ها ۳۲ میلیون بوده، نیاز به تعرفه هم نبوده است".

به اعتقاد آقای مطهری بایستی در "ماههای اول این حوادث" اقدام به "محاکمه علنی متهمان" صورت می‌پذیرفت.

وی همچنین در نامه‌اش نوشته است: "نباید گفته شود اگر فرضا ادعای آقای خاتمی ثابت شود نظام آسیب می‌بیند" بلکه "نظام از پنهان‌کاری، عدم شفافیت آسیب می‌بیند".

به نوشته نایب رییس سابق مجلس، در صورت حضور میرحسین موسوی و مهدی کروبی در این دادگاه "تکلیف محصوران نیز روشن" شده و "کاری را که قوه قضائیه باید ۱۰ سال پیش انجام می‌داد، امروز انجام دهد".

دادگاه محمدرضا خاتمی، برادر رئیس جمهور پیشین ایران در شعبه ۱۰۵۷ مجتع قضایی کارکنان دولت برگزار می‌شود.

آقای خاتمی سال گذشته در مصاحبه‌ای اینترنتی در مورد انتخابات ۱۳۸۸ که محمود احمدی نژاد در آن برنده انتخابات اعلام شد، گفت در آن سال "کودتای انتخاباتی" و "تقلب صورت گرفت".

رئیس این دادگاه قاضی عالیشاه است و پیش از این حسین فریدون، برادر رئیس جمهور فعلی ایران را محاکمه کرده است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.