دادستان تهران: پرونده نجفی با سه مورد اتهام به دادگاه ارسال می‎شود
علی القاصی مهر، دادستان تهران، گفته است که کیفرخواست محمدعلی نجفی، متهم به قتل همسرش صادر شده است.

به گفته دادستان تهران آقای نجفی تحقیقات پرونده آقای نجفی تکمیل شده و او در سه مورد متهم شناخته شده است:

"الف- قتل عمد خانم میترا استاد ب- حمل و نگهداری سلاح غیر مجاز ج- ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح ( غیر فوتی)"

آقای القاصی مهر گفته است که با تقاضای اولیای دم مبنی بر قصاص آقای نجفی، پرونده با صدور کیفرخواست جهت رسیدگی به دادگاه کیفری ارسال می شود.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه نیز گفته است که اول هفته آینده این پرونده به دادگاه کیفری یک استان تهران جهت رسیدگی ارجاع می‌شود.

دو روز پیش محمود علیزاده طباطبایی، وکیل آقای نجفی با انتقاد از نحوه ارائه پرونده از دادسرا به دادگاه گفته بود: "محمد شهریاری سرپرست دادسرای جنایی و بازپرس پرونده بسیار عجله دارند و می‌خواهند پرونده را به دادگاه ارسال کنند در حالی که هنوز هیچکدام از استعلام‌ها را انجام ندادند."

آقای علیزاده همچنین گفت که هنوز نقص‌هایی در پرونده وجود دارد و این پرونده هنوز "تکمیل" نشده است.

او گفت: "قطعا با عجله‌ای که دادسرا دارد پرونده در دادگاه با نقص در تحقیقات مواجه و دوباره بازمی‌گردد."

آقای علیزاده این پرونده را "نخستین پرونده قتل" در تاریخ دستگاه قضایی ایران خواند که تحقیقات آن نه تنها در یک هفته بلکه در چهار روز انجام شده است.

رسانه‌های ایران چند ماه بعد از کناره‌گیری آقای نجفی از شهرداری تهران گزارش‌هایی درباره ازدواج او میترا استاد منتشر کردند
رسانه‌های ایران چند ماه بعد از کناره‌گیری آقای نجفی از شهرداری تهران گزارش‌هایی درباره ازدواج او میترا استاد منتشر کردند

هفته گذشته ساعاتی پس از آنکه اعلام شد میترا استاد، همسر محمد علی نجفی در خانه خود به قتل رسیده، نام محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران و از اعضای دولت‌های میرحسن موسوی، اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی به عنوان مظنون اصلی مطرح شد. کمی بعد آقای نجفی با حضور در اداره آگاهی تهران به قتل همسرش اقرار کرد.

او در مقابل دوربین تلویزیون ایران گفته که از مدت‌ها پیش با همسرش اختلاف داشته و آن روز پس از آنکه تنش‌ میان‌شان بالا گرفت، به قصد ترساندن همسرش با سلاح وارد حمام شد و پس از درگیری فیزیکی چند تیر به همسرش شلیک کرده که منجر به کشته شدن او شد.

روز بعد پلیس تهران اعلام کرده که سلاحی که آقای نجفی نگهداری می‎کرده است از سال ۱۳۹۴ مجوز نداشته استو به همین علت یکی از سه اتهام او در کیفرخواست "حمل و نگهداری سلاح غیر مجاز" عنوان شده است.

به گفته آقای نجفی این سلاح از سال ۱۳۶۰ و در زمانی که وزیر فرهنگ و آموزش عالی بوده در اختیارش بوده و خبر نداشته که تاریخ مجوز آن منقضی شده است.

نحوه پوشش خبری تلویزیون ایران از حضور آقای نجفی در آگاهی حاشیه‌های زیاد به همراه داشت.

محمد علی نجفی در شهریور سال ۱۳۹۶ به عنوان شهردار تهران انتخاب شد و حدود هشت ماه بعد در فروردین سال ۹۷ پس از آن که برای بار دوم درخواست استعفا داد، با خواسته او موافقت شد. او در آن زمان دلیل کناره‌گیری خود را "مشکلات پزشکی" اعلام کرده بود.

اولین درخواست استعفای آقای نجفی بعد از انتقادهای شدید از او به دلیل رقص کودکان در یک مراسم جشن مربوط به شهرداری و دستوردادستان کل کشور برای پیگیری قضایی این ماجرا صورت گرفت.

رسانه‌های ایران در سال ۱۳۹۷ و چند ماه بعد از کناره‌گیری آقای نجفی از شهرداری تهران گزارش‌هایی درباره ازدواج مجدد او به همراه تصاویری از آنها منتشر کردند.

آقای نجفی علاوه بر شهرداری تهران مقام‌های مختلفی را در سه دهه گذشته به عهده داشته است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.