دعوت کدخدایی از پگاه آهنگرانی؛ مانور سیاسی یا نشانه بازشدن فضا؟
سخنگوی شورای نگهبان از بازیگر سینمای ایران خواسته است بر فرایند انتخابات پیش رو نظارت کند. برخی معتقدند، این پیشنهاد یک ژست انتخاباتی است و برخی دیگر می‌گویند که می‌تواند نشانه فضای بازتر در بررسی صلاحیت نامزدها باشد.

ملاقات پگاه آهنگرانی، بازیگر سینما و مستندساز ایرانی با عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان به یکی از خبرهای داغ روز در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است. علت اهمیت این دیدار پیشنهاد کدخدایی به آهنگرانی برای نظارت بر فرآیند انتخابات پیش رو(اسفند ۹۸) است.

کدخدایی روز شنبه، ۱۱ خرداد (یکم ژوئن) در صفحه اینترنتی خود ضمن بیان اینکه تلاش کرده است به پرسش‌های آهنگرانی پیرامون انتخابات سال ۸۸ پاسخ دهد نوشت، قصد داشته با پیشنهادش آهنگرانی را با نحوه عملکرد ناظران شورای نگهبان آشنا کند.

فعالان شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه در توئیتر به این اقدام سخنگوی شورای نگهبان واکنش‌های گوناگونی نشان داده‌اند. در حالی که شمار قابل توجهی از آنها با دخالت یک مستندساز در انتخابات مخالفند و کدخدایی را به باد انتقاد گرفته‌اند، شماری نیز از پیشنهاد او استقبال کرده و آن را نشانه نرمش شورای نگهبان در برابر بخشی از جامعه که به شیوه نظارت این شورا بر انتخابات معترضند می‌دانند.

عده دیگری از فعالان شبکه‌های اجتماعی پیشنهاد کدخدایی را یک "ژست انتخاباتی" تعبیر کرده‌اند و معتقدند که هدف این اقدام "کشاندن مردم به پای صندوق انتخابات" است.

تعدادی هم بر بی‌اعتمادی خود به جمهوری اسلامی و مقامات آن تاکید ورزیده و سخنان کدخدایی را "یک بازی سیاسی" قلمداد کرده‌اند. آنها ضمن اشاره به اینکه آهنگرانی به دلیل فعالیتش در جریان انتخابات ۸۸ به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده و این حکم هنوز به اجرا درنیامده گمان می‌برند که این "بازی سیاسی" گونه‌ای زمینه‌سازی برای اذیت و آزار و احتمالا حبس آهنگرانی باشد.

واکنش پگاه آهنگرانی

بازیگر و مستندساز ایرانی در بیانیه‌ای که در این باره منتشر کرده اظهارات سخنگوی شورای نگهبان را نوعی "ابراز حسن نیت" تلقی نموده و تاکید ورزیده است که حرفه او سینماست و علاقه‌ای به ایفای نقش ناظر انتخابات ندارد.

او می‌نویسد: «کاری را که احزاب و سازمان‌ها با تشکیلات و سازماندهی وسیع نتوانستد انجام دهند و هزاران حرف و حدیث در آن به وجود آمد، چگونه ممکن است امثال من به شکل فردی بتوانند؟ پس منطقی است که نباید این پیشنهاد بزرگوارانه را جدی تلقی کنیم.»

آهنگرانی توصیه کرده استٰ: «بهتر است هر یک به کاری که بیشتر بلدیم، بپردازیم.»

شماری از فعالان سیاسی نیز در شبکه‌های اجتماعی بر این نکته تاکید ورزیده‌و از کدخدایی خواسته‌اند به جای آهنگرانی از سیاسیون مستقل برای نظارت بر انتخابتت دعوت کند.

مستندی در باره وقایع ۸۸

مستندساز ایرانی در بیانیه خود همچنین گفته است که علت ملاقات او و سهیل کریمی با کدخدایی ساخت یک فیلم مستند در باره وقایع سال ۸۸ است. او می‌نویسد: «در همین ارتباط مثل همه مستندها ممکن است با ده‌ها چهره سیاسی یا فرهنگی مرتبط با این موضوع گفتگو داشته باشم».

سهل کریمی هم در گفت‌وگو با "تسنیم" در باره ملاقات با کدخدایی گفته است: «دوشنبه هفته گذشته همراه با خانم آهنگرانی با آقای کدخدایی دیدار کردیم. هماهنگی این دیدار توسط بنده انجام شد و حدود یک ماه طول کشید تا این ملاقات انجام شود.»

او در ادامه اظهار داشته است که در این دیدار سه ساعته پیرامون "شبهات انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸" گفت‌وگو کرده‌اند و فیلم گرفته‌اند.

به گفته کریمی‌علت پیشنهاد سخنگوی شورای نگهبان از آهنگرانی این پرسش کریمی بوده است: «وقتی ما اعتقاد داریم که همه انتخابات‌هایمان سالم بوده است چرا به ناظران بین‌المللی اجازه حضور و نظارت بر فرآیندهای داخلی را نمی‌دهیم؟»

کدخدایی پاسخ داده است که چنین کاری "توهین به شعور مردم است" زیرا به گفته او «حدود ۵۰۰ هزار نفر از شبکه نظارتی شورای نگهبان از میان همین مردم انتخاب شده و آنها هستند که کار نظارت بر سلامت انتخابات را پیش می‌برند.»

کریمی که مستندسازی اصول‌گرا به‌شمار می‌رود، ضمن بیان اینکه مستند مشترک او و آهنگرانی دو اپیزود در باره انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ است تاکید ورزیده که قرار است هر کدام از نگاه خود یک اپیزود را بسازد و در آن به مسائل "پوشیده مانده" و "زیر غبار مدفون شده" اتفاقات سال ۸۸ بپردازد.

 

 

  

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.