خریداران بیش از ۲۰ سکه مالیات پرداخت می‌کنند
سازمان امور مالیاتی ایران در بخشنامه‌ای خریداران بیش از ۲۰ سکه طلا در ایران در سال گذشته (۱۳۹۷) را ملزم به پرداخت مالیات کرده است.

این بخشنامه مشمول خریداران سکه از بانک مرکزی است که طی سال گذشته سکه‌های خود را دریافت کرده‌اند.

بانک مرکزی تا پایان سال گذشته در چند مرحله اقدام به فروش سکه کرده بود؛ بر اساس این ابلاغیه خریداران زیر بیست سکه مشمول پرداخت مالیات نیستند.

بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی ایران، کمترین میزان مالیات به خریداران ۲۰ تا ۶۰ سکه تعلق می‌گیرد که باید ۱۵۰ هزار تومان مالیات برای هر سکه پرداخت کنند.

براساس گزارشها خریداران ۶۰ سکه تا میزان ۱۰۰ سکه به ازای هر سکه دویست هزار تومان مالیات باید بدهند.

خریداران بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ سکه هم باید بر همین اساس ۲۵۰ هزار تومان مالیات برای هر سکه پرداخت کنند.

خریداران زیر بیست سکه نیازی به ثبت نام و تشکیل پرونده مالیاتی ندارند.

سازمان امور مالیاتی گفته است این مالیات مقطوع است و در خرداد ماه امسال یا باید یکجا و یا حداکثر طی چهار ماه به اقساط پرداخت شود.

بر اساس این بخشنامه، اشخاصی که در سال ۹۷ بیش از ۲۰۰ سکه خریداری کرده‌اند مشمول این دستورالعمل نیستند و باید اظهارنامه مالیاتی ارائه کنند.

دریافت مالیات از خریداران سکه از بانک مرکزی در ایران
تعداد سکه میزان         مالیات هر سکه (تومان)
زیر بیست سکه             معاف از مالیات
۲۰-۶۰ سکه              ۱۵۰ هزار تومان
۶۰-۱۰۰ سکه            ۲۰۰ هزار تومان
۱۰۰-۲۰۰ سکه         ۲۵۰ هزار تومان
منبع: سازمان امور مالیاتی ایران

با افزایش قیمت ارز در ایران در سال ۱۳۹۷ قیمت سکه هم رو به افزایش گذاشت و همین باعث شد عده زیادی از شهروندان ایرانی برای فرار از کاهش ارزش ریال، اقدام به خرید سکه کنند.

قیمت سکه طرح جدید (امامی) در فروردین ماه سال پیش حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود که در دو مقطع به بالای پنج میلیون تومان هم رسید.

در مهر ماه و زمانی که نرخ دلار به آستانه بیست هزار تومان رسید، قیمت سکه هم به بالای ۵ میلیون و صد هزار تومان رسید؛ از اواخر فروردین ماه امسال (۱۳۹۸) هم برای مدتی قیمت سکه به بالای پنج میلیون تومان رسید ولی بعدا فروکش کرد.

قیمت سکه (امروز دوشنبه ۱۳ خرداد) به بالای ۴ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان رسیده است.

با افزایش قیمت سکه و هجوم خریداران، بانک مرکزی هم در چند مقطع اقدام به پیش فروش سکه زیر قیمت بازار کرد؛ در مرداد ماه بانک مرکزی اعلام کرد هنگام تحویل سکه، تخفیف ۴ درصد برای پیش‌خرید شش‌ماهه و ۹ درصد برای پیش‌خرید یکساله، لحاظ شود.

تعداد کل سکه‌های ثبت نام شده در طرح پیش فروش بانک مرکزی در تیر ماه پارسال حدود ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه اعلام شد.

در تابستان پارسال (تیر ماه ۱۳۹۷) سازمان بازرسی اعلام کرد یک شهروند ۳۱ ساله ایرانی در طرح پیش فروش سکه طلا، ۳۸ هزار و ۲۵۰ سکه خریده است و "این فرد برای برای خرید این سکه‌ها بیش از ۵۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان پول پرداخت کرده است."

بر این اساس این بالاترین تعداد خرید سکه توسط یک نفر بود که نام او اعلام نشد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.